Η Ένωση απέφυγε το μοιραίο

Ίδρωσε, φορτώθηκε άγχος, αλλά τελικά κατάφερε να προχωρήσει με νίκη η ομάδα της Ε.Ν. ΣΠΕ Στροβόλου. Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής η ομάδα της Συνεργατικής κατάφερε στην έδρα της να πάρει μια δραματική νίκη (25-22) σε βάρος της Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου, μια νίκη όμως πολύτιμη η οποία την ανέβασε στην 3η θέση του πίνακα, όπου έχει συγκάτοικο τον Παρνασσό που έχει και αγώνα λιγότερο.
Το … σοκ για την ομάδα της Ένωσης ήρθε στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου νωρίς βρέθηκε με διαφορά (0-5) πίσω στο σκορ, αφού η ομάδα του Αγίου Αθανασίου, με το δυνατό και σοβαρό της παιγνίδι, έδειξε πως δεν ήρθε στη Λευκωσία για τους τύπους, αλλά για να παλέψει το παιγνίδι. Μετά που ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, οι παίκτες του Πόποβιτς βελτίωσαν την απόδοση τους (ιδιαίτερα στην άμυνα) και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και να προηγηθούν με 13-11. Το παιγνίδι φυσικά δεν τέλειωσε εκεί, αφού χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια και στην επανάληψη από πλευράς γηπεδούχων για να καταβάλουν τη σοβαρή αντίσταση των αντιπάλων τους, που διεκδίκησαν βαθμολογικό κέρδος μέχρι και τα τελευταία 2’ της αναμέτρησης. Και, για να είμαστε ειλικρινείς, κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι η ΕΝ ΣΠΕ θα πετύχαινε τελικά το στόχο της, αν στα μέσα του β΄ ημιχρόνου η ΕΝ Αγίου Αθανασίου δεν έχανε από τραυματισμό τον εκ των κορυφαίων της παικτών, Στέφανο Στεφάνου.
Καλύτεροι από την Ένωση οι Μπόσικ 9, Π. Αντωνίου 4 και Βορκάς 3, ενώ από την ομάδα της Λεμεσού καλύτεροι οι Στ. Στεφάνου 6, Μίλαν Γκίγκελιτς 6 και Γουίλιαμ 4.

Στα άλλα παιγνίδια:
Μαυρομάτης – ΣΠΕ Στροβόλου 13-31
Όπως αναμενόταν, η ΣΠΕ Στροβόλου δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο εκτός έδρας παιγνίδι της με τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου. Σε ρυθμό ρελαντί και αφού στο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί των γηπεδούχων με 5-15, στο τέλος πήρε τη νίκη με 13-31 που την αφήνει μόνη και αήττητη στην κορυφή του πίνακα.
Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μαρκίδης 1, Νικολάου 1, Φτερακίδης 1, Κόπσιακ 4, Αλεξάνδρου 2, Μάρκου 2 και Καπετάνιος 2, ενώ τα τέρματα της ΣΠΕ πέτυχαν οι Δημοσθένους 2, Θεοδώρου 2, Σ. Ζωγράφος 2, Γεωργίου 5, Ταρτίος 1, Πέλασελα 7, Βιτάλι 3, Παπακυπριανού 4, Τσεριώτης 2 και Μιχαηλίδης 3.
Κουρούσιη Προοδευτικός – Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου 19-36
Άνετο ήταν και το πέρασμα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου από την Πάφο. Με συνοπτικές διαδικασίες, η ομάδα του Πανεπιστημίου πρόσθεσε άλλη μια επιτυχία στο ενεργητικό της νικώντας τον Κουρούσιη Προοδευτικό με 36-19. Στο ημίχρονο, το Ευρωπαϊκό είχε προηγηθεί με 14-8.
Καλύτεροι από τη γηπεδούχο οι Σοφοκλέους 4, Κασιουλή 3 και Ράνι 2, ενώ από τη νικήτρια καλύτεροι οι Μ. Ευσταθιάδης 5, Μαρκίδης 4 και Νοβάκοφ 8.