Ανάπνευσε αέρα … κορυφής!

Η νίκη αυτή ήταν επιστέγασμα της εξαιρετικής εμφάνισης των παικτριών του Κόσικ οι οποίες, καλύτερα προετοιμασμένες για το ντέρμπι, κατάφεραν από το ξεκίνημα να βάλουν την δική τους σφραγίδα στο παιγνίδι. Με τον αέρα της έδρας, η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά κατάφερε από νωρίς να πάρει μια καλή διαφορά (5-6 τερμάτων) την οποία διατήρησε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (17-11), ενώ με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στην επανάληψη. Έτσι, απέναντι σε μια ΣΠΕ η οποία δεν είχε τις λύσεις (επιθετικά, ιδιαίτερα, αλλά και με πολλά προβλήματα στην άμυνα) για να αντιδράσει, τα Λατσιά επέβαλαν με άνεση το ρυθμό τους κι έφτασαν σε αυτή τη σημαντική επιτυχία, υποχρεώνοντας την ΣΠΕ στη 2η φετινή της ήττα.
Η νίκη αυτή δίνει ένα σοβαρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στην ομάδα των Λατσιών, αφού για να πετύχει αυτό το στόχο θα πρέπει απλά να μην χάσει στο επόμενο, εκτός έδρας παιγνίδι με την ΣΠΕ, σε ένα περίπου μήνα. Όσον αφορά στην ΣΠΕΣ, γι άλλη μια φορά δεν μπόρεσε να αποδώσει τα αναμενόμενα στην έδρα των Λατσιών, όμως το θετικό είναι ότι έχει στα χέρια της άλλη μια ευκαιρία για να κρατηθεί ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.
Κορυφαίες από πλευράς νικήτριας οι Λεπελιονίτε 8, Λάιμα 9. Μ. Χαραλάμπους 7 και Β. Ιωάννου 3, ενώ από την ΣΠΕ καλύτερες οι Μ. Παπά 5, Ε. Λέχε 4 και Γ. Σούσου 4.
ΑΟ Αραδίππου – Πανελλήνιος 24-21
Επιτέλους χαμόγελα για την ομάδα της Αραδίππου η οποία στην έδρα της πανηγύρισε τους πρώτους φετινούς της βαθμούς, αφού σε ένα παιγνίδι με δραματική εξέλιξη, νίκησε τον Πανελλήνιο με 24-21. Οι φιλοξενούμενες, ήταν αυτές που έκαναν λιγότερα λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα και, με οριακό έστω προβάδισμα, κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 9-12, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχες, βελτιωμένες στην άμυνα και με την Αλεξάνδρα Μιχαήλ να σκοράρει καθοριστικά τέρματα, κατάφεραν στο τέλος να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και να φύγουν με το πρώτο φετινό ροζ φύλο αγώνα.
Κορυφαίες από τη νικήτρια οι Αλ. Μιχαήλ 10, Μ. Μαρσελλή 7 και Ελ. Ιωαννίδου 5, ενώ από τον Πανελλήνιο καλύτερες οι Ντ. Σιοποτάρου 8, Ρένα Αντωνίου 4 και Μ. Μακάτοβα 4.