ΣΠΕ και Αθηένου επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά

Έβγαλε τα … απωθημένα της η ΣΠΕ Στροβόλου. Μετά την ήττα που δέχτηκε στο ντέρμπι κορυφής την περασμένη βδομάδα, η ομάδα της Αικατερινέσκου ξέσπασε σε βάρος του Α.Ο. Αραδίππου. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών η ΣΠΕ σύντριψε την Αραδίππου με 41-10 κι έπιασε ξανά στην κορυφή τα Λατσιά, που όμως έχουν αγώνα λιγότερο.

Το παιγνίδι, δεν αντέχει σε κριτική καθώς η διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες είναι σημαντική. Να αναφέρουμε απλά ότι η ΣΠΕ, αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο με 19-3 στην επανάληψη αγωνίστηκε σχεδόν με όλες τις νεαρές. Με την ΣΠΕ αγωνίστηκε μετά από καιρό η τερματοφύλακας Άντα, η οποία είχε υποβληθεί σε εγχείριση στο γόνατο, ενώ η Αραδίππου δεν είχε τη βοήθεια της Ελευθερίας Ιωαννίδου, λόγω τραυματισμού.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Μ. Πάπα 12, Ντιμιτρίσεβιτς 8, Καλασνίκοβα 6, Α. Σαββαλάκη 4, Λόσεβα 3, Δ. Σαββαλάκη 3, Γ. Σούσου 3, Πετετίοβα 2. Τα τέρμαστα της Αραδίππου σκόραραν οι Α. Μιχαήλ 2, Χ. Παπαγρηγορίου 2, Α. Παπαγρηγορίου 2, Μ. Ευαγγελίδου 1, Ε. Αλαμπρίτη 1 και Μ. Παπακώστα 1.

Πανελλήνιος – Αθηένου 14-26
Στο άλλο παιγνίδι της αγωνιστικής η ΕΝ Αθηένου νίκησε εκτός έδρας τον Πανελλήνιο με 26-14 και διατήρησε τις μαθηματικές της πιθανότητες για διάκριση στη φετινή διοργάνωση. Απέναντι στον Πανελλήνιο, που ως γνωστό έχει στο δυναμικό του (όπως και η Αραδίππου) αρκετές νεαρές κύπριες παίκτριες, η Αθηένου δυσκολεύτηκε μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχες –με τη μαχητικότητα τους – κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλή τη διαφορά στο σκορ (8-14). Στην επανάληψη όμως, η Αθηένου με περισσότερες επιλογές αλλά και δυνάμεις κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και να καθαρίσει σχετικά εύκολα το παιγνίδι.

Καλύτερες από τον Πανελλήνιο οι Ρ. Αντωνίου 3, Ντ. Σιοποτάρου 4 και Μακάτοβα 2, ενώ από την Αθηένου καλύτερες οι Γ. Τρύφωνος 9, Ράντσικ 8 και Χρ. Τρύφωνος 3.