Έκανε το μπρέικ!

Στο κατάμεστο κλειστό του Λυκείου Στροβόλου οι δύο διεκδικήτριες του τίτλου πρόσφεραν φοβερό θέαμα σε ένα τελικό με κύριο χαρακτηριστικό τη δύναμη και το πάθος, το νεύρο και την ένταση, στοιχεία που είχαν δημιουργήσει μια φοβερά ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα χωρίς όμως συνεπακόλουθα καθώς ο τελικός κύλησε μέσα σε αθλητοπρεπέστατο πλαίσιο.
Στον πρώτο τελικό, σχεδόν όλα κρίθηκαν στην εκπληκτική άμυνα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου που με μπροστάρη το νεαρό τερματοφύλακα Μάριο Μηνά (φοβερή εμφάνιση) περιόρισε στο ελάχιστο την επιθετική δραστηριότητα της ΣΠΕ, οι παίκτες της οποίας έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό ούτε σε φάσεις όπου το γκολ φαινόταν εύκολη υπόθεση. Έτσι, παρόλο που στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν στην ίδια ευθεία όσον αφορά στο σκορ, το Ευρωπαϊκό (που είχε τον πρώτο λόγο) κατάφερε έστω και οριακά (8-9) να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.
Η διαφορά, έγινε στην επανάληψη. Απέναντι σε μια άμυνα που έδειξε να είναι ευάλωτη, οι αποκρούσεις του Δημήτρη Ταρτίου δεν ήταν αρκετές να κρατήσουν την ΣΠΕ στο παιγνίδι, με αποτέλεσμα το Ευρωπαϊκό, προοδευτικά, να ανοίξει την ψαλίδα μέχρι και στο +5 και να υποχρεώσει την ΣΠΕ να τρέχει για να προλάβει. Τελικά οι Στροβολιώτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -3 (16-19), να δεχτούν την πρώτη φετινή τους ήττα και φυσικά να χάσουν την ευκαιρία να κάνουν το 3-0 στις νίκες γεγονός που θα τους έφερνε μια ανάσα μακριά από την στέψη.
Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την ερχόμενη βδομάδα στην έδρα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου. Πρωταθλήτρια θα αναδειχτεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 4 νίκες.
Τα τέρματα της ΣΠΕ Στροβόλου πέτυχαν οι Παπακυπριανού 5, Δημοσθένους 1, Θεοδώρου 2, Σ. Ζωγράφος 1, Πελάσελας 1, Βιτάλι 1, Μ. Σταύρου 3 και Ν. Μιχαηλίδης 1, ενώ για το Ευρωπαϊκό σκόραραν οι Μ. Ευσταθιάδης 5, Τσίβικος 1, Πελαγία 2, Κ. Σοφοκλέους 1, Γ. Νικηφόρου 2, Ι. Αργυρού 2, Βούκας 1, Μαρκίδης 2, Στυλιανού 2 και Νοβάκοφ 1.