Προνομιούχο … προβάδισμα ο Μαυρομάτης

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Μαυρομάτης με καλύτερη άμυνα και περισσότερες επιθετικές επιλογές είχε καταφέρει να προηγηθεί με 8-11, όμως στην επανάληψη και αφού κατάφερε να περιορίσει τα λάθη κυρίως στην άμυνα, ο Παρνασσός ανέτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα, ισοφάρισε σε 20-20 κι έστειλε το παιγνίδι στην παράταση. Όπως στην κανονική διάρκεια έτσι και στο πρώτο πεντάλεπτο του «έξτρα χρόνου», οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά, κατάφεραν να προηγηθούν με 20-23 και πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα έκτισαν τελικά τη νίκη τους με 22-25.
Για τον Παρνασσό σκόραραν οι Ιωάννου 11, Μ. Κακουρή 4, Πέτρου 3, Παταϊσιας 2 και Παπατρύφωνος 2, ενώ για τον Μαυρομάτη οι Μάρκου 1, Χριστοδούλου 1, Καραγιώργης 2, Νικολάου 2, Μαρκίδης 2, Αλεξάνδρου 3, Προκοπίου 3, Φτερακίδης 4 και Κόπσιακ 7.
Θέσεις 5-8
Ξέγνοιασε μια και καλή ο Κουρούσιη Προοδευτικός. Νίκησε εκτός έδρας την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά με 20-27, έκανε το 3-0 στις νίκες και τώρα θα συνεχίσει την προσπάθεια στους αγώνες κατάταξης αντιμετωπίζοντας την ΕΝ ΣΠΕ (από την οποία χάνει με 2-0 στις νίκες) για τις θέσεις 5 και 6 της τελικής κατάταξης.
Τα Λατσιά προσπάθησαν για το καλύτερο σε αυτό το παιγνίδι. Είχαν εκπληκτική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο όπου κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 13-11, ενώ πάλεψαν το παιγνίδι μέχρι και τα μέσα της επανάληψης. Στο τέλος όμως έμειναν από δυνάμεις και φυσιολογικά έχασαν το παιγνίδι.
Μετά από αυτή την ήττα τα Λατσιά θα συνεχίσουν την προσπάθεια στους αγώνες κατάταξης αντιμετωπίζοντας την ΕΝ Αγίου Αθανασίου για τις θέσεις 7-8 της τελικής κατάταξης. Τα Λατσιά προηγούνται ήδη με 2-0 νίκες από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
Καλύτεροι από τα Λατσιά οι Βορκάς 7, Βανέζης 3, Χατζηεφραίμ 3 και Α. Χρυσάνθου 3, ενώ από τον Προοδευτικό καλύτεροι οι Δίπλαρος 5, Χατζηπαναγιώτου 6 και Σοφοκλέους 4.