Νίκησαν και … ακονίζουν μαχαίρια!

Κεντρική Ασφ. Λατσιά – Α.Ο. Αραδίππου 40-23
Δεν … σκόρσαρε ιδιαίτερα τις παίκτριες του απέναντι στην Αραδίππου ο Βλαντιμίρ Κόσικ, αφού τις θέλει ξεκούραστες και χωρίς προβλήματα τραυματισμού για το ερχόμενο ντέρμπι με την ΣΠΕ Στροβόλου. Έτσι, χωρίς πίεση και με την παρουσία αρκετών αναπληρωματικών, τα Λατσιά αφού προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 20-14, πήραν τελικά το ζητούμενο που ήταν η νίκη (40-23) απέναντι στη νεανική ομάδα της Αραδίππου, με την οποία παραμένουν μόνα στην κορυφή του πίνακα.
Καλύτερες από τα Λατσιά οι Λεπελιονίτε 12, Λάιμα 8, Σίσκοβα 6 και Μ. Χαραλάμπους 6, ενώ από την Αραδίππου ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Α. Μιχαήλ 7 και Στ. Ευθυμίου 7, που πέτυχαν περισσότερα από τα μισά τέρματα της ομάδας τους.
ΣΠΕ Στροβόλου – ΕΝ Αθηένου 37-29
Στο πρώτο ημίχρονο το παιγνίδι είχε εξέλιξη ντέρμπι. Από τη μια ο προπονητής της ΣΠΕ που πειραματίστηκε με κάποια συστήματα θέλοντας να δοκιμάσει θέσεις ενόψει του επερχόμενου κρίσιμου αγώνα με τα Λατσιά και από την άλλη η Αθηένου που έκανε μια εμφάνιση από τα … παλιά θυμίζοντας τον καλό της εαυτό, ήταν στοιχεία που έδωσαν στο παιγνίδι μια εκπληκτική ροή, με το σκορ να κυλά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια τέρμα με τέρμα, με την ΣΠΕ ωστόσο (που είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα) να φεύγει για τα αποδυτήρια προηγούμενη με 18-15. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχες βελτίωσαν την απόδοση τους στην άμυνα, απέφυγαν κάποιες επιπολαιότητες και έχοντας περισσότερες δυνάμεις αλλά και καλύτερες επιλογές πήραν τελικά τη νίκη με 37-29 και δηλώνουν πανέτοιμες για το παιγνίδι της χρονιάς.
Σκόραραν για την ομάδα της Συνεργατικής οι Καλασνίκοβα 4, Γ. Σούσου 6, Μ. Πάπα 13, Αικατερινέσκου 5, Μπότορ 4, Ντιμιτρίσεβιτς 1, Λέχε 1 και Πρετίοβα 3, ενώ τα τέρματα της Αθηένου πέτυχαν οι Π. Φιάκου 7, Α. Διγενή 8, Ράντιτς 8, Τρύφωνος 2, Ε. Γαστρινάκη 2, Β. Φιάκου 1 και Μ. Κουμή 1.