Έσπασε το σερί του Ευρωπαϊκού

Η ΣΠΕ έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (13-8) ενώ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα έδειξε να έχει τον έλεγχο. Πλην όμως το Ευρωπαϊκό κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια λάθη των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο, να ισοφαρίσει σε 23-23 και να στείλει το παιγνίδι στην παράταση. Εκεί όμως, η ΣΠΕ Στροβόλου ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη με 28-25.
Σκόραραν για την ΣΠΕ οι Παπακυπριανού 7, Βιτάλι 6, Ν. Μιχαηλίδης 4, Ξ. Κυπριανού 3, Κ. Κωνσταντίνου 1, Χ. Γεωργίου 2, Β. Δημοσθένους 1, Σ. Ζωγράφος 1 και Κ. Θεοδώρου 2. Τα τέρματα του Ευρωπαϊκού πέτυχαν οι Μ. Ευσταθιάδης 5, Θ. Τσίβικος 2, Πελαγία 3, Νικηφόρου 3, Ε. Κώστα 1, Ι. Αργυρού 4, Βούκας 5 και Α. Μαρκίδης 2.

Πλάι άουτ
Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8 της τελικής βαθμολογίας η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά νίκησε εκτός έδρας την ΕΝ Αγίου Αθανασίου με 24-21, έκανε το 3-1 στις νίκες και χρειάζεται πλέον άλλη μια για να τερματίσει στην 7η θέση.
Στοιχείο που κυριάρχησε στην αναμέτρηση ήταν η δύναμη και οι πολύ δυνατές άμυνες γεγονός που στο πρώτο ημίχρονο –με τη συμβολή και των δύο τερματοφυλάκων –συνέτεινε στο να κρατηθεί το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα (8-4 είχαν προηγηθεί τα Λατσιά). Στην επανάληψη το παιγνίδι άνοιξε, οι δύο αντίπαλες έπαιξαν πιο επιθετικά και τα Λατσιά, με καλύτερες επιθετικές επιλογές, πήραν μια πολύ σημαντική νίκη αφού αν έχαναν, θα έμπαιναν σε περιπέτειες.
Καλύτεροι από τα Λατσιά οι Κ. Χατζηεφραίμ 6, Βορκάς 6, Μεταξά 3, Ιωάννου 3 και Χρυσάνθου 3, ενώ από την ΕΝ Αγίου Αθανασίου ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Γκιόκας 5, Βούκελιτς 5, Μανσίπ 3, Χορνέα 2 και Μπιόρν 3.