Αγκάλιασε τον τίτλο!

Η ΣΠΕ Στροβόλου, στο πιο κρίσιμο παιγνίδι της χρονιάς κατάφερε να ανταποκριθεί θετικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Έπαιξε καλά στην άμυνα, ήταν όμως άστοχη στην επίθεση (συνολικά, έχασε και 4 πέναλτι) κι έδωσε την ευκαιρία στα Λατσιά να προηγηθούν στο ημίχρονο με 13-14. Αυτό το –οριακό, έστω- προβάδισμα, επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να παίξουν με πιο καθαρό μυαλό στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να αρχίσουν προοδευτικά να αυξάνουν τη μεταξύ τους διαφορά και στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 31-28, αποτέλεσμα που στην ουσία τους δίνει τον φετινό τίτλο.
Σκόραραν για την ΣΠΕ οι Παπά 9, Νατέστα 7, Σούσου 4, Μπότορ 3, Λέχε 2, Λόσεβα 2 κι Αικατερινέσκου 1, ενώ τα τέρματα των Λατσιών πέτυχαν οι Β. Ιωάννου 3, Λεπελιονίτε 13, Παβίτιτε 3, Σίσκοβα 7, Έλληνα 1, Παρανόσκα 1 και Μ. Χαραλάμπους 3.
Πανελλήνιος – Αραδίππου 20-20
Παρόλο που στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 10-13, η Αραδίππου δεν κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει την 2η φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Πανελλήνιος, πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 και να αποφύγει την ήττα.
Καλύτερες από τον Πανελλήνιο οι Σιοποτάρου 8 και Ματίνα 6, ενώ από την Αραδίππου καλύτερες οι Μ. Ευαγγελίδου 7 και Α. Μιχαήλ 8.