Έχασε αλλά ελπίζει η ΣΠΕ Στροβόλου

Στην ουσία, το παιγνίδι ήταν ισοδύναμο και θα μπορούσε να το κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα, ή και να τελειώσει ισόπαλο, όπως ισόπαλο 13-13 ήταν και το ημίχρονο της αναμέτρησης. Αν αναλογιστούμε ότι σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του ο αγώνας κύλησε τέρμα με τέρμα, φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν και τη νικήτρια.
Φυσικά, μια σημαντική λεπτομέρεια ήταν και το γεγονός ότι οι Ισραηλινοί είχαν το εύκολο γκολ (9 γκολ ο Ράσιτς, από 4 οι Μπίτεσερ, Ντάβντα και Σιμόνι) σε αντίθεση με την ΣΠΕ που είχε μεν περισσότερο πλουραρισμό στο σκοράρισμα, όχι όμως και την αποτελεσματικότητα των Ισραηλινών.
Το γεγονός ότι το σκορ αφήνει ανοικτή την πρόκριση και για τις δύο ομάδες, είναι πολύ σημαντικό. Το ερώτημα όμως είναι κατά πόσο η κυπριακή ομάδα θα έχει τις δυνάμεις στο τρίτο συνεχόμενο παιγνίδι αυτής της βδομάδας (προηγήθηκε ο αγώνας της περασμένης Τετάρτης για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος) για να διεκδικήσει την πρόκριση, έχοντας χάσει όμως και το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού, ίσως και της έδρας.
Τα τέρματα της ΣΠΕ πέτυχαν οι Γ. Παπακυπριανού 7, Κ. Κωνσταντίνου 3, Ν. Μιχαηλίδης 3, Γ. Χριστοδούλου 2, Β. Δημοσθένους 2, Πέσιτς 2, Χρ. Ταρτίος 2, Σ. Ζωγράφου 2, Ξ. Κυπριανού 1 και Π. Πελάσελας 1.
Ο επαναληπτικός θα γίνει σήμερα Κυριακή στο Λύκειο του Στροβόλου και θα ξεκινήσει στις 4 μ.μ.