Καρδιοκτύπησαν αλλά στο τέλος νίκησαν

ΕΝ Αγίου Αθανασίου – Παρνασσός 24-25
Πολλά τα χτυποκάρδια, δύσκολη η νίκη, αλλά σημασία για τον Παρνασσό θα πρέπει να έχει το γεγονός ότι έστω και με περιπετειώδη τρόπο επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Απόστολου Μιχαήλ κατάφερε να … δαμάσει τη μαχητική ΕΝ Αγίου Αθανασίου, νικώντας την στην έδρα της με 25-24.
Παρόλο που ο Παρνασσός έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο (είχε προηγηθεί με 15-12) εντούτοις στην επανάληψη δεν είχε τις αμυντικές λύσεις στην αποτελεσματικότητα της ΕΝ Αγίου Αθανασίου, η οποία κατάφερε να ροκανίσει τη σε βάρος της διαφορά και 1’ πριν το τέλος να φέρει το παιγνίδι στα ίσα (24-24). Δυστυχώς γι αυτήν, μια κακή άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Παρνασσό δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να προηγηθεί με 24-25 και να κρατήσει στην άμυνα με συνεχόμενα φάουλ, στερώντας από τους γηπεδούχους τη χαρά έστω και αυτής της ισοπαλίας.
Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Π. Ιωάννου 7, Ι. Ιωάννου 4, Στ. Γεωργίου 3 και Μ. Κακουρής 3, ενώ από την ομάδα της Λεμεσού καλύτεροι οι Στ. Στεφάνου 7, Κόσμιν 7 και Ραζβάν 5.
ΑΣ Λατσιά – Κουρούσιη Προοδευτικός 27-29
Χτυποκάρδια είχαμε και στο κλειστό του Λυκείου Λατσιών όπου ο Κουρούσιη Προοδευτικός με τη .. ψυχή στο στόμα νίκησε τα Λατσιά με 27-29 και πανηγύρισε την 3η φετινή του νίκη. Το παιγνίδι είχε εξέλιξη ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια (ημίχρονο 14-14) όμως οι περισσότερες επιλογές και οι καλές άμυνες σε καθοριστικά σημεία στην επανάληψη ήταν τα στοιχεία που έστειλαν στο τέλος τα χαμόγελα στην ομάδα της Πάφου.
Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Π. Χριστοδούλου 12, Χρ. Χατζηπαναγιώτου 3, Χ. Σοφοκλέους 7 και Α. Κασιουλής 2, ενώ από τα Λατσιά καλύτεροι οι Ιωαννίδης 8, Α. Μάρκου 6, Λεμέσιος 5 και Κ. Μιχαήλ 4.