ΠΑΕΙ ΓΙΑ 3η ΘΕΣΗ Η ΑΡΑΔΙΠΟΥ

Η ΣΠΕ Στροβόλου ξεπέρασε νικηφόρα και το εμπόδιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ χάντμπολ γυναικών. Νίκησε στην έδρα της τον Πανελλήνιο με 36-24 και συνεχίζει αήττητη να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Μέσα από ένα παιγνίδι επιθετικό και χωρίς σκοπιμότητες η ΣΠΕ Στροβόλου δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα 10′ απέναντι στον αντίπαλο της (9-7). Στη συνέχεια όμως πήρε στροφές και αφού στο ημίχρονο προηγήθηκε με 18-12, στο τέλος πανηγύρισε την 12η φετινή της νίκη. Ο Πανελλήνιος φάνηκε άτυχος αφού στην επανάληψη έχασε από τραυματισμό τη ξένη παίκτρια του, Άντρεα Φρατίλα.

Για τη νικήτρια, που γι άλλη μια φορά είχε σε καλή μέρα τη νεαρή τερματοφύλακα Τάκη, σκόραραν οι Ντιμιτρίσεβιτς 11, Μ. Παπά 8, Παλαμάριου 9, Μπίρτσινα 3, Τιτσέλεα 3 και Χαρτοπεάνου 2, ενώ τα τέρματα του Πανελλήνιου πέτυχαν οι Μ. Λουκά 7, Ρ. Αντωνίου 4, Χρ. Κτωρή 5, Α. Ευγενίου 4, Μακατόβα 1 και Φρατίλα 3.

Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ – Ε.Ν. ΑΘΗΕΝΟΥ 26-21

Νίκη που της δίνει σοβαρό προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην τελική κατάταξη πέτυχε η Αραδίππου. Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση νίκησε στην έδρα της την Αθηένου με 26-21 και ξέφυγε στο +6 (χωρίς να υπολογίζεται ο διακοπής αγώνας της Αθηένου με τον Πανελλήνιο).

Όπως αναφέραμε, το παιγνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον, ιδιαίτερα στη διακύμανση του σκορ. Η Αθηένου, παρόλο που στα μισά του πρώτου ημιχρόνου αντιμετώπιζε πρόβλημα με την ξένη παίκτρια της, Ράντσιτς (πρόβλημα στην αγκώνα) εντούτοις πάλευε το παιγνίδι και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (ημίχρονο 11-11). Το σκηνικό συνέχιζε να είναι το ίδιο και στην επανάληψη μέχρι που η είσοδος της νεαρής τερματοφύλακας, Αντωνιάδου (έκανε τρεις απανωτές εκπληκτικές αποκρούσεις) βοήθησε την Αραδίππου να δημιουργήσει μια διαφορά 3 τερμάτων, την οποία διαχειρίστηκε σωστά μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την πολύτιμη νίκη.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Β. Ιωάννου 1, Λ. Έλληνα 7, Λόσεβα 4, Σύζινου 6, Ε.Έλληνα 1 και Α. Μπούρτακ 7 και για την Αθηένου οι Π. Φιάκου 4, Έρικα 5, Γαστρινάκη 3, Α. Διγενή 8 και Ράντιτς 1.

ΣΤΑΥΡΟΠΕΤΡΑ – Κ.Α. ΛΑΤΣΙΑ 13-44

Θυμίζουμε ότι σε αγώνα που έγινε το Σάββατο η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά νίκησε εκτός έδρας την Α.Σ. Σταυρόπετρα με 13-44 (ημίχρονο 2-24) κι εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά τίτλου αφού ακολουθεί από την 2η θέση την ομάδα της ΣΠΕ. Η νικήτρια είχε κορυφαία παίκτρια την Λάιμα που σκόραρε 22 γκολ κι έβαλε σοβαρή υποψηφιότητα για να αναδειχτεί πρώτη σκόρερ, όπως επίσης και τις Σολέα (4) Παρανόσκα (6) και Ν. Αντωνίου (2). Από την Σταυρόπετρα καλύτερες οι Μ. Πέτρου (6) και Ιγνάτ Τζιορτζιάνα (4).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ ΕΦΗΒΩΝ

Μια μόλις νίκη μακριά από την στέψη της σαν πρωταθλήτρια βρίσκεται η εφηβική ομάδα της ΣΠΕ Στροβόλου, η οποία στον πρώτο τελικό των αγώνων κατάταξης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ εφήβων α’ κατηγορίας νίκησε την άλλη ομάδα της Συνεργατικής, ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου με 36-29 (στο ημίχρονο έχανε με 13-14) και πλέον, έχοντας το προβάδισμα με 3-0 νίκες χρειάζεται άλλη μια για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Κορυφαίοι από τη νικήτρια οι Ξ. Κυπριανού 7, Χρ. Γεωργίου 8, Γ. Χριστοδούλου 5 και Επιφ. Ευσταθίου 5, ενώ από την Ένωση καλύτεροι οι Α. Θεοφάνους 9, Στ. Αριστείδου 4, Δ. Μπότσαρης 4 και Α. Μακρής 4.

Στην 3η θέση το Ευρωπαϊκό

Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 3-4 της τελικής κατάταξης το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου νίκησε τον Κουρούσιη Προοδευτικό Πάφου με 35-33, έκανε το 3-0 στις νίκες και κατέκτησε την 3η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος.

Πέρασε ο Παρνασσός

Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-7 της τελικής βαθμολογίας ο Παρνασσός Στροβόλου νίκησε εκτός έδρας τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου με 23-19, έκανε το 3-1 στις νίκες και εξασφάλισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση. Εκεί θα αναμετρηθεί με την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά, για την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη. Στην 7 θέση, τερματίζει ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου.