Ξέφυγε η ΣΠΕ Στροβόλου

Την αλάνθαστη της πορεία στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ χάντμπολ γυναικών συνέχισε στην 10η αγωνιστική της διοργάνωσης η ΣΠΕ Στροβόλου. Και με τον καλύτερο μάλιστα τρόπο καθώς, στο ντέρμπι κορυφής της αγωνιστικής έδωσε διαπιστευτήρια πρωταθλήτριας αφού νίκησε εκτός έδρας την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά με 36-32 και στα μισά ακριβώς του πρωταθλήματος ξέφυγε πλέον στο +4. Το ντέρμπι στα Λατσιά είχε από όλα. Δύναμη, νεύρο, σκληρές μάχες, ενώ όσο το παιγνίδι πήγαινε προς το τέλος έγινε ακόμη πιο δυνατό με αποτέλεσμα οι διαιτητές της αναμέτρησης στα τελευταία 10′ να τιμωρήσουν με 8 δίλεπτα τις παίκτριες και των δύο ομάδων αλλά και να αποβάλουν με κόκκινη την Ε. Τιτσιλέα των Λατσιών.

Πάντως η ΣΠΕ έδειξε τις προθέσεις της γι αυτό το παιγνίδι από το ξεκίνημα. ‘Εχοντας την τερματοφύλακα Στανισλάβα Στογιάνοβα σε εξαιρετικά καλή μέρα και την Χαρτοπεάνου να σκοράρει  κατά ριπάς, μπήκε από την αρχή σε θέση οδηγού και στο ημίχρονο έφυγε για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 18-15. Στην επανάληψη μάλιστα, με τη βοήθεια του βάθους στον πάγκο η ομάδα της Συνεργατικής είχε καταφέρει να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και στα 8 γκολ, την οποία τα Λατσιά με τη βοήθεια των Λεπελιονίτε, Λάιμα και Παρανόσκα κατάφεραν να κατεβάσουν μέχρι τη λήξη στα 4 γκολ, 32-36.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Χαρτοπεάνου 8, Χάμσιουκ 6, Πίρσινα 6, Α. Μπότορ 6, Γ. Σούσου 5, Κ. Παλαμάριου 4 και Μ. Παπά 1, ενώ για τα Λατσιά οι Λεπελιονίτε 10, Λάιμα 8, Παρανόσκα 7, Κατσικίδου 3, Τιτσίλεα 2, Π. Μιχαήλ 1 και Μ. Σολέα 1.

Α.Σ. Σταυρόπετρα – Α.Ο. Αραδίππου 11-50

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες η Αραδίππου νίκησε εκτός έδρας την Σταυρόπετρα με 50-11 (ημίχρονο 26-5) και σταθεροποιήθηκε για καλά στην 3η θέση του πίνακα. Κορυφαίες από τη νικήτρια οι Μ. Μαρσελή 9, Α. Δημητρίου 8, Ι. Σύζινου 6, Μ. Θεοδώρου 65 και Α. Μπούρτακ 5, ενώ από τη Σταυρόπετρα ξεχώρισαν οι Τζωρτζίνα 5 και Μερόπη Πέτρου 5.

Πανελλήνιος – Ε.Ν. Αθηένου

Άδοξο τέλος είχε ο αγώνας στο Πλατύ ανάμεσα στον Πανελλήνιο και την Ε.Ν. Αθηένου, αφού ο αγώνας διακόπηκε 15 περίπου λεπτά πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό της αναμέτρησης οι διαιτητές είχαν αποβάλει για αντιαθλητική ενέργεια την παίκτρια του Πανελλήνιου, Ντανιέλα Σιοποτάρου, απόφαση η οποία αμφισβητήθηκε από τους παράγοντες της ομάδας με αποτέλεσμα να αποχωρήσουν από το γήπεδο. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Δικαστική.

Για την ιστορία αναφέρουμε ότι η Αθηένου είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 15-9, ενώ στο σημείο της διακοπής ήταν μπροστά με 20-16.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΤΡΩΝ

Το ΘΟΪ Αυγόρου είναι η ομάδα που συμπλήρωσε την οκτάδα του κυπέλλου ΟΠΑΠ αντρών, αφού στην έδρα του επιβλήθηκε του ΚΝ Ακρόπολης με 34-26 (ημίχρονο 19-10).

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΦΗΒΩΝ

Η Ε.Ν. ΣΠΕ Στροβόλου ολοκλήρωσε αυτό που ξεκίνησε την περασμένη Τετάρτη. Παρόλο που και στον επαναληπτικό της Κυριακής έχανε στην έδρα της από την ΣΠΕ Στροβόλου (10-11) στο τέλος κατάφερε να κάνει την ανατροπή, πήρε τη νίκη με 29-27 και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου ΟΠΑΠ εφήβων Α’ κατηγορίας.

Για τη νικήτρια σκόραραν οι Α. Θεοφάνους 7, Λ. Σταυρινίδης 9, Θ. Σταυρινίδης 6, Σ. Καρακώστα 4 και Στ. Αριστείδου 3 και για την ΣΠΕ οι Ξ. Κυπριανού 8, Ν. Παττούρας 7, Χρ. Γεωργίου 5, Γ. Χριστοδούλου 2. Φ. Ευσταθίου 2, Α. Ιωάννου 1 και Α. Φωτίου 1.