Αλώβητη η ΣΠΕ και από την Αθηένου

ΟΠΑΠ Γυναικών – Αλώβητη η ΣΠΕ και από την Αθηένου

Αλάνθαστη συνεχίζει στο γυναικείο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ η ομάδα της ΣΠΕ Στροβόλου. Παρά τις σοβαρές δυσκολίες που αντιμετώπισε και παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ, στο τέλος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση και τη μαχητικότητα της ΕΝ Αθηένου, να πάρει εκτός έδρας τη νίκη με 32-29 και να συνεχίσει αήττητη να οδηγεί την κούρσα από την 1η θέση του πίνακα.

Η Αθηένου ήταν εντυπωσιακή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όπου σχεδόν σε όλη τη διάρκεια είχε ένα σοβαρό προβάδισμα στο σκορ (λίγο πριν τη λήξη το σκορ ήταν στο υπέρ της 13-8), προβάδισμα όμως που δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά γιατί μέχρι το τελικό σφύριγμα η ΣΠΕ κατάφερε να μειώσει σε 15-14. Σε αυτό το διάστημα (α’ ημίχρονο) η ΣΠΕ Στροβόλου είχε να αντιμετωπίσει και τον σοβαρό τραυματισμό της τερματοφύλακας της, Άντα, η οποία χτύπησε και εκφράζονται φόβοι για ρήξη έσω συνδέσμων. Τη θέση της πήρε η νεαρή Τάκη (η Στογιάνοβα ήταν τραυματίας και εκτός αποστολής) η οποία, ιδιαίτερα στην επανάληψη, έκανε πολύ καλή εμφάνιση και στα κρίσιμα σημεία προς το τέλος του αγώνα (27-26 ήταν το σκορ για την Αθηένου) με τις αποκρούσεις της βοήθησε τα μέγιστα στον να βγουν στην κόντρα οι υπόλοιπες συμπαίκτριες της και με 3 απανωτά γκολ να πάρουν προβάδισμα με 27-29. Κάπου εκεί κρίθηκε και το παιγνίδι καθώς η Αθηένου, χωρίς επιλογές, δεν είχε τον τρόπο να αντιδράσει.

Σκόραραν για την Αθηένου οι Π. Φιάκου 6, Γαστρινάκη 3, Α. Διγενή 2, Β. Φιάκου 2, Μ. Κουμή 1, Ράντιτς 12 και Έρικα 3 και για την ΣΠΕ Στροβόλου οι Παλαμάριου 3, Τιτσιλέα 1, Χαρτοπεάνου 3, Χάμσιουγκ 6, Μπότορ 4, Μ. Παπά 4, Πέρσινα 8 και Ντιμιτρίσεβιτς 3.

Κ.Α. Λατσιά – Α.Ο. Αραδίππου 30-22

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε και η ομάδα της Κεντρικής Ασφαλιστικής Λατσιά. Νίκησε τον Α.Ο. Αραδίππου με 30-22 και εξακολουθεί να διατηρεί τις όποιες πιθανότητες έχει για την κατάκτηση του τίτλου. Στο ξεκίνημα, οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη σημασία στην άμυνα τους. Ενδεικτικά, με την συμπλήρωση των πρώτων 10΄το σκορ ήταν στο ισόπαλο 2-2! Από εκεί και πέρα όμως τα Λατσιά πήραν  στροφές και με φοβερές επιθετικές επιλογές κατάφεραν με το τέλος του ημιχρόνου να είναι μπροστά με 16-6! Στην επανάληψη, η Αραδίππου παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση, πάλεψε για την ανατροπή των σε βάρος της δεδομένων όμως ήταν αδύνατο να γυρίσει την μεγάλη διαφορά του α’ ημιχρόνου, με αντίπαλο μια ομάδα που ήταν το ίδιο καλή και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Σολέα 1, Λεπελιονίτε 7, Λάιμα 6, Σίσκοβα 2, Μπαρανόσκα 11 και Π. Μιχαήλ 3, ενώ τα γκολ της Αραδίππου πέτυχαν οι Β. Ιωάννου 2, Λ. Έλληνα 3, Α. Δημητρίου 3, Ι. Σύζινου 6, Θεοδώρου 1, Α. Μπούρτακ 5.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Οι βαθμολογίες όλων των πρωταθλημάτων βρίσκονται στον χώρο “βαθμολογίες”, στην ιστοσελίδα της ΚΟΧ.