Αυτή είναι η τετράδα του κυπέλλου Α’ κατηγορίας

H Sabbianco Aνόρθωση έγινε η τέταρτη ομάδα που θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας, κερδίζοντας για δεύτερο φορά τον ΑΠΟΕΛ, εντός έδρας με 28-20 (ημίχρονο 13-10). Στον πρώτο αγώνα η Sabbianco Aνόρθωση είχε επικρατήσει με 30-23.

Στον σημερινό (19/02) αγώνα πρώτος σκόρερ του αγώνα με οκτώ γκολ ήταν ο Χρίστος Γεωργίου του ΑΠΟΕΛ, ενώ από πέντε είχαν οι Μάριος-Αλέξανδρος Μωραΐτης, Eλευθέριος Σεϊρεκίδης και Axel Rämhed της ομάδας της Αμμοχώστους καθώς και ο Μάριος Γεωργιάδης του συγκροτήματος της Λευκωσίας.

Θυμίζουμε ότι οι άλλες τρεις ομάδες που θα προκρίθηκαν στην τελική τετράδα είναι ο Παρνασσός, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και ο Προοδευτικός.

O Παρνασσός πέρασε στα ημιτελικά παίρνοντας και δεύτερη νίκη με 47-18 (ημίχρονο 19-10) επί του Μαυρομμάτη Αγ. Παύλου. Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Στροβόλου είχε κερδίσει τον πρώτο αγώνα με 41-14.

Ο Προοδευτικός πήρε την πρόκριση με δεύτερη νίκη επί της ΕΝΑΒ, καθώς μετά το 31-26 στον πρώτο αγώνα, νίκησε εκτός έδρας με 27-24. Ο Mohammed Onda της ΕΝΑΒ ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με εννέα τέρματα, ενώ ο Finnbogi Saemundsson της ομάδας της Πάφου πέτυχε έξι γκολ.

Δεύτερη νίκη πέτυχε και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο επί του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς κερδίζοντας εκτός έδρας με 30-20 (ημίχρονο 16-11), μετά το 34-17 στο πρώτο παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου με έξι γκολ.