Επτά νίκες και δύο ήττες ο απολογισμός των εκπροσώπων μας στην Ευρώπη!

Καλές παρουσίες κατέγραψαν και αυτή την αγωνιστική οι εκπρόσωποι μας σε Ελλάδα, Γαλλία και Φινλανδία έχοντας απολογισμό επτά νίκες και δύο ήττες.

Αναλυτικά οι συμμετοχές των χειροσφαιριστών και χειροσφαιριστριών μας:

Μάγδα Παπά (ΟΦΝ Ιωνίας): Το 12 στα 12 έκανε η ομάδα της Μάγδας Παπά που κέρδισε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες τον Αμύντα Αμυνταίου με 24-13. Η Κύπρια διεθνής χειροσφαιρίστρια μας είχε για άλλη μια αγωνιστική θετική παρουσία, πέτυχε 6 τέρματα και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας της. Ήταν μάλιστα η πρώτη σκόρερ του ΟΦΝ Ιωνίας και 2η του αγώνα!

Τζοάνα Σύζινου (ΓΑΣ Καματερού): Μια ακόμα νίκη πανηγύρισε η ομάδα της Τζοάνας Σύζινου που επικράτησε δύσκολα του Άρη Νίκαιας με 27-24 και σφράγισε την 1η θέση στον όμιλο της. Η έμπειρη χειροσφαιρίστρια μας ήταν αρκετά καλή, βοήθησε με την εμπειρία της στα δύσκολα σημεία του αγώνα οδηγώντας παράλληλα στη νίκη.

Γιώργος Παπακυπριανού (ΙΕΚ Ξυνή): Έπαιξε όσο χρειαζόταν ο Γιώργος Παπακυπριανού στη νίκη της ομάδας του επί του Αερωπού Έδεσσας με 28-26. Ο Κύπριος διεθνής πέρασε στον αγώνα μετά το 15ο λεπτό και όταν η ομάδα της Εδεσσας είχε προηγηθεί με 10-5 οδηγώντας την στην ολική ανατροπή. Πέτυχε 3 τέρματα και έδωσε σημαντικές βοήθειες στην ομάδα του.

Βασίλης Δημοσθένους (Φίλιππος Βέροιας): Αήττητος είναι ο Φίλιππος Βέροιας από την μέρα που πήγε μεταγραφή στην ομάδα ο δικό μας Βασίλης Δημοσθένους. Ο εκ των αρχηγών της Εθνικής μας ήταν σ’ ένα ακόμα παιχνίδι πολύ καλός στη νίκη της ομάδας του επί του Φοίβου Συκέων με 25-13. Ήταν εξαιρετικός αμυντικά και αυτό φαίνεται από τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του με τον προπονητή του να τον χρησιμοποιεί και πάλι μόνο στην άμυνα.

Αλέξανδρος Χαραλάμπους (Άρης Νίκαιας): Αρκετά καλός παρά την ήττα της ομάδας του από το Σεριφάτο με 24-22 ήταν ο δικός ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους. Ο νεαρός ταλαντούχος χειροσφαιριστής μας πέτυχε 3 τέρματα ωστόσο δεν ήταν αρκετά για να αποφύγει την ήττα η ομάδα του.

Τζούλιο Αργυρού (Διομήδης Άργους): Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Διομήδης Άργους που επικράτησε δύσκολα με 19-18 του ΠΑΟΚ σ’ ένα ιδιαίτερα δυνατό παιχνίδι. Ο αρχηγός της Εθνικής μας πέτυχε 5 τέρματα και ήταν από τους κορυφαίους παίκτες της ομάδας του σε απόδοση στην 10η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Χρίστος Αργυρού (Διομήδης Άργους): Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Χρίστος Αργυρού στη νίκη της ομάδας του επί του ΠΑΟΚ με 19-18. Ο διεθνής χειροσφαιριστής μας δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα ωστόσο ήταν ιδιαίτερα καλός αμυντικά βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του στη νίκη και η οποία διατηρήθηκε στην 2η θέση του πίνακα.

Χριστόφορος Νούγκοβιτς (Montelimar Cruas handball): Νέα νίκη πέτυχε η ομάδα του Χριστόφορου Νούγκοβιτς που κέρδισε σχετικά άνετα την Montpelier με 33-28. Ο Κύπριος διεθνής τερματοφύλακας αγωνίστηκε στο 1ο ημίχρονο έχοντας 10 σωτήριες αποκρούσεις δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα του να πάρει σοβαρό προβάδισμα 7 τερμάτων με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (17-10). Στο 2ο ημίχρονο και λόγω αποτελέσματος ο προπονητής της ομάδας έδωσε την δυνατότητα να αγωνιστεί και ο άλλος τερματοφύλακας με τον Νούγκοβιτς να μένει στον πάγκο στο υπόλοιπο του αγώνα.

Θεόδοτος Τότος Χρίστου (HIFK Ελσίνκι): Ένα ακόμα 60λεπτό πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Θεόδοτος Χρίστου στην ήττα της ομάδας του με 27-24 από τον Atlas HC. Ο μικρός ήταν αρκετά καλός, είχες καλές επεμβάσεις ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα με αποτέλεσμα η ομάδα του να παραμείνει στην 7η θέση.