Τα καλύτερα ήρθαν στο τέλος!

Η ιστορική αυτή επιτυχία πανηγυρίστικε δεόντως από την τεχνική ηγεσία και τους διεθνείς, αλλά και από τους εκατοντάδες φίλους του αθλήματος που έδωσαν μαζικά το παρών τους στο κλειστό του Πανεπιστημίου και στήριξαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τους κύπριους διεθνείς και στο τέλος τους αποθέωσαν με το ζεστό χειροκρότημα τους.

Το παιγνίδι, με εξέλιξη … γκινιόλ σε όλη τη διάρκεια του κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από το ξεκίνημα μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η Κύπρος έδειξε σημάδια διεκδικητικότητας από το πρώτο ημίχρονο όπου στο μεγαλύτερο διάστημα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα (10’ 4-3, 15΄6-5), έδειξε όμως πως είχε τις δυνάμεις και την αυτοπεποίθηση να ανατρέψει και τα σε βάρος της δεδομένα. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου όπου η άμυνα δούλεψε σωστά στην πίεση της Ελλάδας με αποτέλεσμα ο Βασίλης Δημοσθένους, με δύο απανωτά γκολ να στείλει την Κύπρο στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 14-12.
Η Κύπρος, προσπάθησε πάνω σε αυτή τη διαφορά να «κτίσει» στην επανάληψη. Σε αυτό συνέτεινε κι ένα εκπληκτικό σερί 5-0 που στο δεκάλεπτο της επανάληψης έδωσε το πιο σοβαρό προβάδισμα της Εθνικής μας στο παιγνίδι (19-15). Όμως στη συνέχεια οι διεθνείς μας έκαναν απανωτά λάθη στην επίθεση, τα οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Ελλάδα για να κατεβάσει και πάλι τη διαφορά στο κατώτατο της σημείο (50 ’21-20, 54’ 22-22). Βασικά, σε αυτό το σημείο ήταν που έδειξαν οι διεθνείς μας ότι είχαν ψυχικά αποθέματα αλλά και πίστη στη νίκη. Με εκπληκτική άμυνα και πολύ καλά τελειώματα στην επίθεση η Κύπρος πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (56΄24-23) και με ένα ξέσπσμα δημιούργησε ξανά τις προϋποθέσεις για τη νίκη (57:40’ 26-23). Το τελικό 27-24 ήταν η επιβεβαίωση της θέλησης των διεθνών μας να αποχαιρετίσουν τον όμιλο με κέρδος και οι πρώτοι μας 3 βαθμοί στην διοργάνωση μπορεί να άργησαν, ήρθαν όμως με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου μας η Λετονία νίκησε στην έδρα της την Ουκρανία με 22-21 (ημίχρονο 13-10) και τερμάτισε αήττητη στην 1η θέση του πίνακα, γεγονός που την στέλνει στη Γαλλία το 2017, στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Κύπρος: Χρ. Νούγκοβιτς, Θ. Χρίστου, Θ. Τσίβικος 1, Ε. Κώστα, Γ. Νικηφ΄λορου 2, Β. Δημοσθένους 2, Ι. Αργυρού 4, Χρ. Χρυσάνθου, Κ. Σοφοκλέους, Γ. Χριστοδούλου, Α. Μαρκίδης 1, Γ. Στυλιανού 5, Α. Γεωργίου 2, Δ. Νικηφόρου 4, Ν. Γεωργίου, Χρ. Αργυρού 6.

Ελλάδα: Μπάρμπας, Βάγιος 2, Πασμάλης 4, Κρεμαστιώτης, Δέσπος, Χρ. Μυλωνάς 6, Χ. Μάλιος 3, Ν. Πασιάς, Α. Παπαδόπουλος, Μπουκοβίνας, Τσίλλης, Α. Παλάσκας 1, Β. παπαδόπουλος 8, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Σεϊρεκίδης.