Το ραντεβού με την ιστορία

Στο παιγνίδι της Ελλάδας δεχτήκαμε βαρειά ήττα, όμως στον επαναληπτικό της Κύπρου φτάσαμε πολύ κοντά σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Είχαμε μάλιστα προηγηθεί στο ημίχρονο (13-12) στο τέλος όμως δεχτήκαμε την ήττα με 3 γκολ διαφορά (25-22).

Η 3η φορά που οι δύο Εθνικές συναντήθηκαν και πάλι ήταν στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2013, όπου στην Ελλάδα η Κύπρος είχε χάσει και πάλι με μεγάλη διαφορά στο σκορ, όμως στο παιγνίδι της Κύπρου κόντραρε την Ελλάδα στα ίδα. Από εκείνο το παιγνίδι και μετά, η Κύπρος έδειξε ότι άρχισε να … φλερτάρει με μια νίκη επί της Ελλάδας. Αυτό έγινε στο νέο «ραντεβού», αυτή τη φορά για τα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2017. Στο πρώτο παιγνίδι που έγινε στην Ελλάδα η Κύπρος έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (9-9) στο τέλος όμως υπέκυψε κι έχασε τον αγώνα με 31-27. Στον αγώνα της Κύπρου όμως (Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016) η Εθνική μας έδειξε χαρακτήρα, είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το τέλος και αφού είχε προηγθεί στο ημίχρονο με 14-12 στο τέλος έγραψε ιστορία νικώντας την Ελλάδα με 27-24.