Απαράδεκτη Εμφάνιση

Στον πρώτο επίσημο αγώνα μας (σε επίπεδο χάντμπολ, καθώς είχαν προηγηθεί άλλες δύο επίσημες αναμετρήσεις στο ποδόσφαιρο) με την Ελλάδα η Κύπρος κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον ανώτερο αντίπαλο της μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Με καλή –για αυτό το επίπεδο αγώνες- άμυνα, αλλά με φοβερή αστοχία στην επίθεση κρατήθηκε κοντά στο σκορ στα πρώτα 30’ (ημίχρονο 11-6) όμως στην επανάληψη ήρθε η συντριβή. Αφού για 12 σχεδόν λεπτά στο δεύτερο μέρος η Κύπρος δεν είδε δίχτυα, η Ελλάδα εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (17-6) και απ’ εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν για τους παίκτες του Γιώργου Κρανάκη (ντεμπούταρε στον πάγκο της Εθνικής) παιγνίδι. Με άνεση η Ελλάδα έκλεισε τη διαφορά στο +18 (31-13), ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της και με άλλο αέρα θα έρθει στην Κύπρο για τον μεταξύ μας επαναληπτικό της ερχόμενης Κυριακής.

Ελλάδα (Γ. Κρανάκης) Τσιλιμπάρης, Μεγαλοοικονόμου 2, Τζίμουρτος 3, Μαστορογιάννης 2, Ρηγανάς 3, Ζαραβίνας 2, Σαμαράς 5, Μπαλομένος 1, Κουλούρης, Τσάτσος 1, Ευαγγελίδης 3, Αλβανός, Παπαδόπουλος 5, Πετρίδης, Ανανιάδης.

Κύπρος (Γ. Αρβανίτης) Νούκοβιτς, Οικονόμου, Μηνά, Ευσταθιάδης, Ε#. Κώστα, Κ. Κωνσταντίνου 2, Νικηγόρου, Δημοσθένους 1, Αργυρού 3, Χρυσάνθου 1, Κασιουλής, Σοφοκλέους 3, Στυλιανού 1, Α. Γεωργίου 2, Ν. Μιχαηλίδης, Ξ. Κυπριανού.