Εμφάνιση με δύο όψεις …

Και όμως, σε αυτό το ιστορικό παιγνίδι η Κύπρος έκανε μια από τις χειρότερες της εμφανίσεις. Ή για να ακριβολογούμε, το χειρότερο «δεύτερο ημίχρονο» που έκανε η Εθνική μας ομάδα, από τότε που κάθισε στον πάγκο της ο Γιάννης Αρβανίτης, που κι αυτός μάλιστα γράφτηκε στην ιστορία σαν ο πρώτος Έλληνας προπονητής που αντιμετώπισε την Εθνική Ελλάδας στο χάντμπολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση της Κύπρου δεν ήταν άσχημη. Στην άμυνα κάναμε μια σχετικά καλή παρουσία με 11 γκολ παθητικό, από τα οποία μάλιστα 2 με πέναλτι και άλλα 3 με αιφνιδιασμό. Εκεί που η Εθνική έδειξε αδυναμίες ήταν στην επίθεση όπου τα άκρα δεν δούλεψαν σωστά, χάσαμε ένα πέναλτι και άλλο ένα τετ α τετ. Με λίγη τύχη θα μπορούσε η διαφορά στο σκορ (με τη λήξη του ημιχρόνου) να ήταν μικρότερη από το -5 για την Εθνική μας και είναι καθολική η παραδοχή ότι το τελικό 11-6, ίσως και να μην αντικατόπτριζε την πραγματική εικόνα του ημιχρόνου.

Εκεί που τα χάλασαν οι διεθνείς μας, ήταν στην επανάληψη, όπου οι κτυπητές αδυναμίες στην επίθεση μετέτρεψαν τον αγώνα μας σε Βατερλό. Αυτό που είδαμε στο κλειστό της Μίκρας, ήταν απίστευτο. Οι διεθνείς μας έβλεπαν την εστία του Τσιλιμπάρη σαν … δακτυλήστρα, ήταν φοβερά άστοχοι, δεν είχαμε καθόλου καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια και όχι μόνο αυτό, δεν είχαμε ούτε επιστροφές. Η Ελλάδα πετύχαινε εύκολα γκολ και αφού εμείς για σχεδόν 12’ δεν καταφέραμε να στείλουμε τη μπάλα στα δίχτυα, δώσαμε την ευκαιρία στην Ελλάδα να γίνει … καπνός και την βλέπαμε με τα κιάλια. Στα μισά του β΄ ημιχρόνου η Ελλάδα ήταν ήδη στο +14 (22-8) και ο προπονητής της, Γιώργος Κρανάκης είχε την ευκαιρία να κάνει «rotation», να ξεκουράσει παίκτες ενόψει του επαναληπτικού της Κυριακής (αλλά και των δύο αγώνων με τη Βοσνία) και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διεθνείς που είχε στο φύλο αγώνα. Το τελικό 31-13 είναι ενδεικτικό της τραγικής μας παρουσίας …

Ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός δέχτηκε με αρκετό προβληματισμό (και εκνευρισμό…) αυτή την βαριά ήττα. «Δεν είμαι συνηθισμένος στις ήττες –ανέφερε μετά τον αγώνα – πόσο μάλλον όταν το σκορ είναι τόσο βαρύ. Δεχτήκαμε Σκωτσέζικο ντους. Η εμφάνιση μας στο πρώτο μέρος δεν ήταν άσχημη, παρόλο που χάσαμε αδικαιολόγητα εύκολα γκολ. Στην επανάληψη, λες και μείναμε στα αποδυτήρια. Αυτή η ήττα μας προβληματίζει αρκετά και πρέπει γρήγορα να δούμε τι έφταιξε και φέραμε αυτό το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στην Ελλάδα για τη νίκη της. Θα προσπαθήσουμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στον αγώνα της Κύπρου», κατέληξε.

Δηλώσεις έκανε και ο αρχηγός της Εθνικής μας Μάριος Ευσταθιάδης. «Μετά από μια ήττα με τόσο βαρύ σκορ, τι πρέπει να πούμε –διερωτήθηκε. Παίξαμε όπως έπρεπε μόνο στα πρώτα 10’. Στη συνέχεια μας πήρε η κατηφόρα και δεν παλέψαμε όσο έπρεπε. Θα δούμε πως θα βελτιώσουμε την κακή εικόνα που παρουσιάσαμε σήμερα (σσ την περασμένη Τετάρτη) στον επαναληπτικό της Κύπρου» …