Αναβολή στην στέψη

Αναβολή στη στέψη της ΣΠΕ Στροβόλου έδωσε το απόγευμα της Κυριακής η ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου. Στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ εφήβων Α’ κατηγορίας η ομάδα της Ένωσης νίκησε την ΣΠΕ με 29-25 και μείωσε 3-1 στις νίκες.
Στο παιγνίδι πάντως, όλα έδειχναν ότι η ΣΠΕ θα έπαιρνε τη νίκη που χρειαζόταν, να κάνει το 4-0 και να στεφθεί πρωταθλήτρια. Με καλύτερα πατήματα στο γήπεδο η ομάδα του Νικολάι Ντρεμπένκιν είχε τον έλεγχο, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-11, ενώ στα μέσα της επανάληψης εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα με 19-14.
Ωστόσο, στο τελευταίο τέταρτο η Ένωση, παρόλο πουο προπονητής της Γιάννος Ιωάννου είχε στο δυναμικό του και αρκετούς παίκτες της ομάδας των παίδων, ξεκίνησε μια εκπληκτική αντεπίθεση και με ηγέτη τον διεθνή με την νέων, Δημήτρη Μπότσαρη γύρισε το σκορ σε 19-20! Η εξέλιξη αυτή φόρτωσε άγχος τους παίκτες της ΣΠΕ, που με αρκετές άστοχες επιθέσεις έβλεπαν την Ένωση συνεχώς να αυξάνει την υπέρ της διαφορά και να παίρνει τη νίκη με 29-25, δίνοντας έτσι αναβολή στα πανηγύρια που μάλλον είχαν προγραμματίσει για την κατάκτηση του τίτλου.
Τα τέρματα της Ένωσης πέτυχαν οι Ν. Στυλιανού 1, Κ. Ιακώβου 4, Θ. Σταυρινίδης 4, Α. Μακρής 2, Δ. Μπότσαρης 13, Λ. Κυρατζής 1 και Α. Χαραλάμπους 4, ενώ για την ΣΠΕ σκόραραν οι Ε. Ευσταθίου 4, Χ. Κουππάρης 1, Α. Σωτηρίου 6, Χρ. Γεωργίου 3, Μ. Λύρας 6, Γ. Χριστοδούλου 4 και Α. Ιωάννου 1.
Ο Παρνασσός 5ος
Σε αγώνα κατάταξης, εξ άλλου, ο Παρνασσός Στροβόλου νίκησε την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά με 47-38 (ημίχρονο 22-17), έκανε το 3-0 στις νίκες και κατέκτησε την 5η θέση στην τελική κατάταξη της βαθμολογίας.