Κυπελλούχος ο Α.Ο. Αραδίππου

Το τρόπαιο διεκδίκησαν οι δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, η τροπαιούχος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του τελικού η διακύμανση στο σκορ ήταν αμφίρροπη. Το σκορ μέχρι και το 25΄του πρώτου ημιχρόνου κύλησε τέρμα με τέρμα (8-7) όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο η Αραδίππου με ένα εκρηκτικό ξέσπασμα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +4 και να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 11-7.
Για ένα δεκάλεπτο στην επανάληψη η Αραδίππου έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιγνιδιού και να τρέχει εκ του ασφαλούς από θέση οδηγού (14-9). Όμως στα τελευταία 20’ τα Λατσιά επιχείρησαν με επιτυχία την αντεπίθεση τους. Με πολύ καλή άμυνα και πολύ καλές επιθετικές επιλογές 10΄πριν το τέλος κατέβασαν τη διαφορά στο κατώτατο της σημείο (15-14) ενώ 5’ πριν τη λήξη έφεραν το παιγνίδι στα ίσα (18-18).
Το τελευταίο πεντάλεπτο του τελικού ήταν για γερά νεύρα. Οι δύο αντίπαλες πήραν το παιγνίδι τέρμα με τέρμα, με την Αραδίππου να καταφέρνει 1΄πριν το τέλος να παίρνει για τελευταία φορά προβάδισμα στον τελικό (20-19) και αφού στα δευτερόλεπτα που έμειναν για τη λήξη κατάφερε να ροκανίσει τον χρόνο με συνεχόμενα φάουλ, κατέκτησε και το τρόπαιο.
Την απονομή του τροπαίου έκανε ο πρόεδρος της ΚΟΧ στρατηγός Χαράλαμπος Λόττας, όπως φυσικά και την απονομή της φιναλίστ. Τιμήθηκαν επίσης με αναμνηστικές πλακέτες οι διαιτητές του τελικού, Χριστόφορος Θεοφάνους και Μάριος Σφογγαράς, ο παρατηρητής Σωτήρης Κωνσταντίνου και τα μέλη της γραμματείας, Α. Κλεομένους – Δ. Δημητρίου.
Α.Ο. Αραδίππου (Χρ. Μικέλλη) Κ. Κατσιαντώνη, Μ. Ευαγγελίδου 3, Αλ. Μιχαήλ 8, Χρ. Στεφάνου, Χ. Παπαγρηγορίου 5, Ε. Αλαμπρίτη, Ε. Ζήνωνος, Στ. Κυριάκου, Μ. Μαρσελλή, Στ. Ευθυμίου 1, Ρ. Χρυσοστόμου, Μ. Παπακώστα 3.
Κ.Α. Λατσιά (Τάνια Κόσικ) Α. Παμπούκα, Γ. Παρπούνα 3, Μ. Ηλία, Η. Ιεροδιακόνου 2, Β. Βαρνάβα, Α. Τιμοθέου, Ε. Κόσικ 4, Σκ. Κασάπη, Μαρ. Σολέα 9, Λ. Μπουλουτίδου, Δ. Φωκά, Β. Σβαλτίνοβα 1, Μ. Βλάση.