Το νταμπλ οι έφηβοι της ΣΠΕ !

Το ενδιαφέρον στον τελικό ήταν έντονο στο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου είχε πολύ καλή παρουσία, έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ΣΠΕ, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-4. Στη συνέχεια όμως οι νεαροί Στροβολιώτες όχι μόνο κατάφεραν να ισοζυγήσουν το παιγνίδι αλλά και να ανατρέψουν άρδην τα σε βάρος τους δεδομένα μιας και με ένα σερί 7-0 γύρισαν το σκορ σε 9-4, για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 16-12.
Στην επανάληψη η ΣΠΕ ήταν εκπληκτική. Με φοβερή άμυνα και με τον τερματοφύλακα της Χ. Αντωνίου να είναι ανίκητος, έβγαινε στον αιφνιδιασμό και πετύχαινε εύκολα τέρματα, με αποτέλεσμα σιγά – σιγά να αρχίσει να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο στο σκορ (8΄ 21-13, 15΄27-16). Στα τελευταία 15’ ο τελικός απέκτησε ακαδημαϊκό ενδιαφέρον αφού το Ευρωπαϊκό έδειξε ότι δεν είχε τη δυνατότητα και τις επιλογές να αλλάξει τα σε βάρος του δεδομένα, έτσι οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και χάρισαν θέαμα και όμορφα γκολ στους φίλους του αθλήματος που παρακολούθησαν το παιγνίδι.
Εκτός από τα βαρύτιμα έπαθλα και τα αναμνηστικά μετάλλια που δόθηκαν στην κυπελλούχο και στη φιναλίστ, αναμνηστική πλακέτα πήραν και οι διαιτητές του αγώνα, Ερμής Χριστοδούλου και Σωτήρης Γεωργίου καθώς και η γραμματεία, Χαράλαμπος Πιτσιλλίδης και Σκεύη Αντρέου.

ΣΠΕ ΣΤΡΟΒ. (Νικολ. Τρεμπένκιν) Ον. Τζιούβας 1, Ν. Σολωμού, Γ. Παρλαβάντζας 1, Ν. Παμπόρης 1, Χ. Κουππάρης 8, Χ. Αντωνίου, Α. Σωτηρίου 2, Α. Φωτίου 8, Ν. Παττούρας 1, Σ. Προύντζος 3, Μ. Λύτρας 2, Γ. Χριστοδούλου 2, Π. Ρούσος, Δ. Ιωάννου, Ποστέμσκι 4, Χρ. Γεωργίου 4.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. (Αντρ. Μαρκίδης) Α. Παπαγιάννης, Γ. Ιωαννίδης 3, Γ. Αντρέου 5, Ν. Χαραλάμπους 3, Λ. Παρασκευά, Γ. Ανδρέου, Γ. Χριστοφοόρου, Μ. Κωνσταντίνου 1, Δ. Νικηφόρου 6, Σ. Γιασεμή, Σ. Λογίδης, Κ. Καρρένος, Στ. Στυλιανού 1, Π. Ηλία, Κ. Μακρής.