ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ -Πλέον, τρέχει μόνη

Νίκη τίτλου πέτυχε στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών η ΣΠΕ Στροβόλου. Στο ντέρμπι κορυφής, νίκησε στην έδρα της την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά με 35-34, ξέφυγε στο +6 και πλέον στα 4 παιγνίδια που έμειναν μέχρι τη λήξη χρειάζεται άλλη μια νίκη για να νοιώθει τη σιγουριά της πρωταθλήτριας. Το παιγνίδι, δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από το μεταξύ των δύο ομάδων για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Όπως και τότε, που τα Λατσιά μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο είχαν καταφέρει να προηγηθούν με 5 γκολ διαφορά (12-17) έτσι και προχθές Κυριακή. Οι φιλοξενούμενες, με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο μισό του παιγνιδιού με 15-20 και να θέσουν γερές βάσεις για να μείνουν ζωντανές στο κυνήγι του τίτλου. Όμως, οι παίκτριες της ΣΠΕ είχαν και πάλι αντίθετη άποψη. Βελτιωμένες στην άμυνα, παρουσιάστηκαν καλύτερες στο δεύτερο μισό του παιγνιδιού και από την αρχή του ημιχρόνου κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στα 2 γκολ. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη το σκηνικό άλλαξε ριζικά αφού οι σπουδαίες αποκρούσεις της Στογιάνοβα βοήθησαν την ομάδα της Συνεργατικής να κάνει την ολική ανατροπή και να ξεφύγει στο +3! Μέχρι το τέλος, η εξέλιξη του αγώνα έκοβε ανάσες. Τα Λατσιά έκαναν την υπερπροσπάθεια για να αντιστρέψουν και πάλι τη ροή, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά στο κατώτατο της σημείο, 35-34.

Στοιχείο του αγώνα ήταν η υπέρμετρη δύναμη, γεγονός που υποχρέωσε τους διαιτητές να δώσουν (συνολικά) 18 δίλεπτες τιμωρίες, ενώ είχαμε και δύο αποβολές με κόκκινη από τους πάγκους, στον προπονητή της ΣΠΕ και στον έφορο των Λατσιών.

Σκόραραν για την ΣΠΕ Στροβόλου οι Ντιμιτρίσεβιτς 1, Σούσου 5, Πίρτσινα 4, Παπά 3, Μπότορ 5, Χάμσιουγκ 11, Χαρτοπεάνου 3 και Παλαμάριου 3 και για τα Λατσιά οι Σολέα 3, Λεπελιονίτε 2, Λάιμα 11, Σίσκοβα 5, Τιτσίλεα 4, Κατσικίδου 2 και Παρανόσκα 7.

Α.Ο. Αραδίππου – Σταυρόπετρα 30-7.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Α.Ο Αραδίππου νίκησε στην έδρα του τον Πανελλήνιο με 30-7 (ημίχρονο 18-3) και καθιερώθηκε στην 3η θέση του πίνακα. Καλύτερες από τη νικήτρια οι Λ. Έλληνα 8, Μαρσελλή 6 και Μ. Θεοδώρου 5, ενώ τα τέρματα της Σταυρόπετρας πέτυχαν οι Μ. Πέτρου 4, Ικνάτ 2 και Μουσκή 1.

Ε.Ν. Αθηένου – Πανελλήνιος 27-19.

Δυσκολεύτηκε κάπως η Αθηένου, αλλά κατάφερε στην έδρα της να νικήσει τον Πανελλήνιο με 27-19 (ημίχρονο 14-11) και να διατηρηθεί σε τροχιά 3ης θέσης. Καλύτερες από τη νικήτρια οι Π. Φιάκου 5, Ε. Γαστρινάκη 5 και Ράντιτς 8, ενώ από τον Πανελλήνιο καλύτερες οι Χρ. Κτωρή 6, Ντ. Σιοποτάρου 7 και Ε. Αντρέου 3.