ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ -Μένουν τα τυπικά για τη στέψη

Από το απόγευμα της Κυριακής και μετά τη νίκη (34-26) που πέτυχε σε βάρος της Αθηένου στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ γυναικών, η ΣΠΕ Στροβόλου θα πρέπει να αισθάνεται ως η νέα πρωταθλήτρια. Το νέο δίποντο που πανηγύρισαν τα κορίτσια της ΣΠΕ τα φέρνουν ουσιαστικά να τερματίζουν οριστικά στο ψηλότερο σκαλοπάτι καθώς πλέον, στα τρία παιγνίδια που τους έχουν απομείνει το μόνο που χρειάζονται για να στεφθούν και μαθηματικά πρωταθλήτριες είναι να κερδίσουν μόλις ένα βαθμό. Στόχος καθόλου … απίθανος, αν αναλογιστούμε ότι η ομάδα της Συνεργατικής είναι μέχρι στιγμής αήττητη στην διοργάνωση, αλλά και ότι μεταξύ των αγώνων που της έχουν απομείνει συμπεριλαμβάνεται και αυτό με την ουραγό Σταυρόπετρα, που θέλοντας και μη θα πρέπει να θεωρήσουμε δεδομένη τη νίκη της.

Οι παίκτριες της ΣΠΕ γνώριζαν πολύ καλά αυτό το σενάριο. Ότι δηλαδή, με νίκη επί της Αθηένου θα έβαζαν τέλος στην αγωνία. Έτσι, ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλες τους. Από την πρώτη επίθεση της αναμέτρησης πήραν το προβάδισμα (ημίχρονο 18-11)κι έμειναν σε θέση οδηγού μέχρι τη λήξη, ενώ το τελικό 34-26 τις βρήκε να κάνουν … προεόρτια για την επικείμενη τους στέψη.

Την χαρά για την επιτυχία μετρίασε ο τραυματισμός της αρχηγού της ΣΠΕ, Άννι Μπίρσινα, που χτύπησε στο πηγούνι και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Χάμσιουκ 10, Παλαμάριου 6, Χαρτοπεάνου 5, Α. Μπίρσινα 4, Γ. Σούσου 4, Α. Μπότορ 3, Τιτσέλεα 1 και Αμπραχάμ 1, ενώ για την Αθηένου οι Ράντιτς 11, Λ. Έρικα 6, Ε. Γαστρινάκη 3, Α. Διγενή 3, Π. Φιάκου 1, Α. Κουμή 1 και Γ. Τρύφωνος 1.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στις νεανίδες η ομάδα της Αθηένου νίκησε την πρωτοπόρο ΣΠΕ Στροβόλου (που δεν είχε τη βοήθεια της τραυματίας Μ. Παπά) με 29-27 (ημίχρονο 15-12).

Α.Ο. Αραδίππου – Κ.Α. Λατσιά 23-31

Αν στο Λύκειο Στροβόλου κρίθηκε χτες ο τίτλος, στο κλειστό της Αραδίπου κρίθηκε η 2η θέση της τελικής κατάταξης. Η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά νίκησε τις γηπεδούχες με 31-23 και αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους 9 βαθμούς, διαφορά η οποία δύσκολα μπορεί να ανατραπεί στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Στο παιγνίδι, η Αραδίπου για άλλη μια φορά ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που στο μεγαλύτερο μέρος είχε και το προβάδισμα στο σκορ. Όμως, δεν είχε τη δυνατότητα να διατηρήσει το ρυθμό της μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου μιας και τα Λατσιά κατάφεραν να φύγουν για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 15-16, εξέλιξη που τα βοήθησε στην επανάληψη να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν στο τέλος το σημαντικό δίποντο.

Καλύτερες από τη νικήτρια οι Λεπελιονίτε 8, Λάιμα 7 και Μπαρανόσκα 5, ενώ από την Αραδίππου καλύτερες οι Μπούρτακ 7, Β. Ιωάννου 6 και Λητώ Έλληνα 4.

ΑΣ Σταυρόπετρα – Πανελλήνιος 17-34

Άρωμα … νίκης για τα κορίτσια του Πανελλήνιου. Εκτός έδρας, νίκησαν την ομάδα της Σταυρόπετρας με 34-17 (ημίχρονο 17-8) και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τέταρτου φετινού τους δίποντου.

Από τη νικήτρια, Μ. Λουκά 9, Τομασοβίκοβα 6 και Ευγενία Αντρέου 6 οι κορυφαίες, ενώ από την Σταυρόπετρα καλύτερες οι Τζ. Ιγκνάτ 4, Α. Κωνσταντίνου 4, Χ. Μεττή 3 και Χρ. Μουσκή 3.