Κύπελλο ΟΠΑΠ – Δύσκολα η ΣΠΕ

Η ΣΠΕ Στροβόλου έγινε το βράδυ της Τετάρτης η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου ΟΠΑΠ αντρών στο χάντμπολ. Αυτό φυσικά έγινε με την … ψυχή στο στόμα καθώς, πολύ δύσκολα, επιβλήθηκε εκτός έδρας της Κεντρικής Ασφαλιστικής Λατσιά με 29-28.

Όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, το παιγνίδι είχε εξέλιξη γκραν γκινιόλ και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελικό σφύριγμα των διαιτητών. Πολλά πράγματα είχαν συντείνει σε αυτή την εξέλιξη. Αρχικά, θα πρέπει να πιστώσουμε τους παίκτες της ΣΠΕ που μετά από τις δυνατές κόντρες στα πλέι οφ για την κατάκτηση του τίτλου και αφού απέναντι στα Λατσιά είχαν προηγηθείς το ημίχρονο με 17-12, κάπου στην επανάληψη δεν πήραν το παιγνίδι όσο έπρεπε σοβαρά. Από εκεί και πέρα όμως, αν δεν δώσουμε τα εύσημα στους Λατσιώτες και στον προπονητή τους για την πολύ καλή παρουσία τους –ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο- θα ήμασταν άδικοι. Οι γηπεδούχοι, μέχρι και το τελικό σφύριγμα των διαιτητών πίστευαν στην ανατροπή των σε βάρος τους δεδομένων, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και στο τέλος, ίσως και να νοιώθουν αδικημένοι από το τελικό σκορ. Κέρδισαν όμως τις εντυπώσεις κι έφυγαν από το θεσμό με το κεφάλι ψηλά, ενώ για άλλη μια φορά πιστοποίησαν ότι δίκαια τερμάτισαν στην 3η θέση της τελικής κατάταξης του πρωταθλήματος.

Στον αγωνιστικό τομέα, όπως αναφέραμε, στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας κύλησε … χαλαρά, με την ΣΠΕ να εκμεταλλεύεται την αστοχία των γηπεδούχων, να φτάνει με σχετική ευκολία στο γκολ και να φεύγει για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 17-12. Στην επανάληψη όμως, η εικόνα άλλαξε άρδην. Τα Λατσιά με φοβερή άμυνα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ΣΠΕ, σιγά – σιγά ροκάνισαν την σε βάρος τους διαφορά και 5΄πριν το τέλος μείωσαν στο 1 γκολ, 26-27. Στο τελευταίο πεντάλεπτο είδαμε σενάριο … τρόμου! Τα Λατσιά έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις για την ολική ανατροπή, όμως η ΣΠΕ με την εμπειρία της κατάφερε να πάρει τη νίκη και να περάσει στην τετράδα του κυπέλλου.

Σκόραραν για τα Λατσιά οι Καλού 9, Κοβάκοφ 12, Εφτίμοφ 2, Βορκάς 2, Βλαδιμήρου 2 και Κ. Χατζηεφραίμ 1 και για την ΣΠΕ οι Μ. Ευσταθιάδης 5, Κ. Κωνσταντίνου 4, Κ. Θεοδώρου 3, Τσίτου 6, Παπακυπριανού 4, Μ. Τσεριώτης 1, Ν. Μιχαηλίδης 2 και Β. Δημοσθένους 4.

Η συνέχεια
Όπως είναι γνωστό, στην προημιτελική φάση του κυπέλλου οι αγώνες είναι μονοί. Για να συμπληρωθεί η τετράδα του κυπέλλου υπολείπονται άλλες τρεις προημιτελικές αναμετρήσεις. Πρόκειται για τα ζευγάρια, Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου – Απόλλωνας, ΘΟΪ Αυγόρου – ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου και Φρέντερικ Πεττεμερίδης – Παρνασσός Στροβόλου. Επειδή τρεις ομάδες που συμμετέχουν στην προημιτελική φάση έχουν υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας (το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται αυτό το Σαββατοκύριακο) τα παιγνίδια αυτά έχουν οριστεί να γίνουν το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Απριλίου.

Την επομένη, Δευτέρα 11 Απριλίου, θα γίνει στα γραφεία της ΚΟΧ η κλήρωση της ημιτελικής φάσης (διπλοί αγώνες) του κυπέλλου ΟΠΑΠ αντρών, καθώς επίσης και οι κληρώσεις των αγώνων κυπέλλου ΟΠΑΠ κατηγορίας γυναικών και νεανίδων.

Τον χτύπησε η ατυχία
Φοβερά άτυχος φάνηκε ο χειροσφαιριστής της ΣΠΕ Στροβόλου, Παντελής Πελασέλας. Λίγες μόνο μέρες μετά την φοβερή εμφάνιση στον 4ο τελικό, όπου η δική του καλή απόδοση συνέβαλε τα μέγιστα στο να κατακτήσει η ομάδα του τον τίτλο της πρωταθλήτριας, τραυματίστηκε σοβαρά στην προπόνηση (ρήξη έσω και πλάγιων συνδέσμων και μηνίσκου) με αποτέλεσμα ο σοβαρός αυτός τραυματισμός να σταθεί, πιθανόν, η αιτία να τερματίσει πρόωρα την καριέρα του. Ευχόμαστε στον συμπαθή διεθνή χειροσφαιριστή ταχεία ανάρρωση