ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ – Το σήκωσε η Ένωση

Η Ε.Ν. ΣΠΕ Στροβόλου είναι από το βράδυ της Παρασκευής η Κυπελλούχος ομάδα στην κατηγορία Εφήβων στο χάντμπολ. Στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ η ομάδα της Συνεργατικής νίκησε μετά από ένα πολύ καλό παιγνίδι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με 29-22 και κατέκτησε το τρόπαιο.
Οι νεαροί χειροσφαιριστές και των δύο ομάδων έδωσαν πολλές δυνάμεις σε αυτό το παιγνίδι για να πετύχουν τον στόχο τους. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο του τελικού η διακύμανση στο σκορ ήταν συγκλονιστική, οι δύο ομάδες πήραν το σκορ τέρμα με τέρμα, με την Ένωση όμως στο άκουσμα της κόρνας να είναι μπροστά με 11-10.
Στην επανάληψη, η Ένωση έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις αλλά και καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Σταδιακά, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των αντιπάλων της και άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 29-22 και να κατακτήσει την «κούπα».
Την απονομή στην κυπελλούχο αλλά και στη φιναλίστ έκανε ο πρόεδρος της ΚΟΧ στρατηγός Χαράλαμπος Λόττας.
Ε.Ν. ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ (Γιάννος Ιωάννου) Δ. Καρακώστα, Θεοφάνους 3, Ν. Βασιλείου, Σ. Καρακώστα 1, Αριστείδου 7, Γ. Λοϊζου, Κ. Ιακώβου, Θ. Σταυρινίδης 1, Κολοκοτρώνης 5, Λ. Σταυρινίδης 7, Μακρής 1, Δ. Μπότσαρης 4, Φ. Αριστείδου, Ρ. Αρτεμίου.
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠ. ΚΥΠΡΟΥ (Ανδρέας Μαρκίδης) Π. Παρασκευά, Α. Λεμέσιος 5, Γ. Ιωαννίδης, Τριμιθιώτης 6, Σ. Λογίδης, Α. Μάρκου 4, Π. Πελαγία, Αποστόλου 1, Στεφανίδης, Στ. Καρύδης, Δ. Νικηφόρου 3, Χαραλάμπους, Κ. Μακρής, Γ. Ανδρέου 3.