ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ -Τα Λατσιά στον τελικό!

Φαίνεται πως, ότι είχε να δώσει στα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΠΑΠ γυναικών στο χάντμπολ ο Πανελλήνιος, το έδωσε στον πρώτο ημιτελικό της έδρας του. Πριν μια βδομάδα, πάλεψε κι έχασε μόλις με 4 γκολ διαφορά (21-25) στον επαναληπτικό ημιτελικό ωστόσο έχασε με τα χέρια ψηλά. Η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά, μετά από πολύ καλή εμφάνιση νίκησε εύκολα στην έδρα της τον Πανελλήνιο με 29-14 και με 2η νίκη εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό για 7η φορά στην ιστορία της. Έτσι έχει την ευκαιρία να διατηρήσει τον τίτλο της καθώς είναι η περσινή κυπελλούχος.

Ο επαναληπτικός ημιτελικός του Σαββάτου δεν επεφύλασσε συγκινήσεις ανάλογες με τον πρώτο αγώνα. Τα Λατσιά, ξεκίνησαν αποφασιστικά το παιγνίδι θέλοντας νωρίς να κόψουν το … βήχα των αντιπάλων τους, να χτίσουν πάνω στη νίκη του πρώτου εκτός έδρας αγώνα και να καθαρίσουν νωρίς την πρόκριση. Έτσι κι έγινε. Με εξαιρετική άμυνα και με φοβερά ποσοστά ευστοχίας οι γηπεδούχες μπήκαν νωρίς σε θέση οδηγού και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η ψαλίδα στη διαφορά του σκορ ήταν ήδη στο +12 (18-6). Έτσι, με άνεση, τα Λατσιά επέβαλαν το ρυθμό τους και στην επανάληψη για να φτάσουν στη νίκη με 29-14 και να πάρουν με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο του τελικού.

Κορυφαίες από τη νικήτρρια οι Λεπελιονίτε 7, Λάιμα 13 και Σίσκοβα 3, ενώ από τον Πανελλήνιο προσπάθησαν περισσότερο οι Ευγενία Αντρέου 4, Χριστιάνα Κτωρή 5 και Ντανιέλα Σιοποτάρου 3.