ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ -Και η ΣΠΕ στον τελικό

Με υπηρεσιακό προπονητή τον έφορο Θανάση Παράσχο η ΣΠΕ Στροβόλου νίκησε τον Α.Ο. Αραδίππου στον εκτός έδρας επαναληπτικό με 35-30 και με δεύτερη νίκη πέρασε στον τελικό για 8η συνεχόμενη φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα της Συνεργατικής, ενισχυμένη και με την Μπίρσινα η οποία επέστρεψε από τη Ρουμανία, δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο της. Με ασπίδα τα 6 γκολ διαφοράς από τη νίκη (33-27) του πρώτου αγώνα έκανε το παιγνίδι της και παρά την πίεση της Αραδίππου κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 19-16 και να κάνει τα πράγματα ακόμη πιο εύκολα. Στην επανάληψη, με καλύτερες επιθετικές επιλογές, έλεγχε το παιγνίδι και όχι μόνο δεν κινδύνευσε αλλά αντίθετα άνοιξε περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς για να κλείσει το τελικό σκορ στο +5, 35-30.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Μ. Παπά 11, Παλαμάριου 5, Μπίρσινα 5, Χαρτοπεάνου 4, Χάμσιουγκ 4, Σούσου 3, Ντιμιτρίσεβιτς 2 και Μπότορ 1 και για την Αραδίππου οι Β. Ιωάννου 6, Λητώ Έλληνα 11, Μπούρτακ 5, Λίζα Έλληνα 5, Λόσεβα 2 και Α. Δημητρίου 1.