Aγκάλιασαν τον τίτλο τα CyView Λατσιά

Αγκαλιά με τον τίτλο είναι τα CyView Λατσιά μετά τη νίκη τους στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής επί της Ε.Ν. Αθηένου που τα φέρνει στο +3, έχοντας μάλιστα αγώνα λιγότερο.

Η ομάδα των Λατσιών έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου προηγήθηκε με 16-9, παίρνοντας εν τέλει το διπλό με σκορ 31-24.

Πλέον, τα CyView Λατσιά χρειάζονται ένα βαθμό στους εναπομείναντες τρεις αγώνες τους προκειμένου να σηκώσουν την κούπα του πρωταθλήματος και να βρεθούν στην κορυφή του πρωταθλήματος γυναικών μετά από τρία χρόνια, πανηγυρίζοντας το 13ο τίτλο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Στα του αγώνα, με 12 γκολ η Άντζελα Ντιμιτρίεβιτς ήταν πρώτη σκόρερ του συγκροτήματος των Λατσιών και γενικότερα του αγώνα, ενώ από τις γηπεδούχες εφτά γκολ σημείωσε η Πάνη Φιάκκου.

Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου (06/04) ο Cablenet Πανελλήνιος πήρε εντός έδρας νίκη με 27-19 (ημίχρονο 15-12) επί του ΑΟ Αραδίππου και έφτιαξε διαφορά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Για τις νικήτριες η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου πέτυχε 12 τέρματα, ενώ εννέα από πλευράς φιλοξενούμενων είχε η Άντρια Αντωνίου.

Την Κυριακή (07/04) ο Μαυρομάττης Αγ. Παύλου πήρε διπλό με 32-20 (ημίχρονο 13-8) επί του Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς, με την Μαρίνα Πλύτα να είναι πρώτη σκόρερ με οκτώ τέρματα και την συμπαίκτριά της Χριστίνα Γεωργιάδου να έχει έξι, όσα και η Γιώτα Ανδρέου των γηπεδούχων.