Επιβλητική νίκη στο ντέρμπι για τον CyView Α.Σ. Λατσιά

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο πρωτάθλημα το κατέκτησαν τα Λατσιά. Στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών ο CyView Α.Σ. Λατσιά ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι αφού επικράτησε με 20-14 της περσινής πρωταθλήτριας Ε.Ν. Αθηένου και ξεκίνησε ιδανικά την χρονιά.

Η ομάδα του Ανδρέα Σοφοκλέους πιο έτοιμη αγωνιστικά αφού προερχόταν από Ευρωπαϊκούς αγώνες επέβαλε τον ρυθμό της εντός αγωνιστικού χώρου, έβγαλε πάθος και ένταση στο παιχνίδι της και πήρε πανάξια τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με δυνατές μονομαχίες, πάθος και ένταση με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το 9-7 υπέρ της ομάδας των Λατσιών. Ακόμα καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο CyView Α.Σ. Λατσιά που περιόρισε σημαντικά τα ατού της Αθηένου και πανηγύρισε τη νίκη με το 20-14. Η Άντζελα Δημιτρίεβιτς ήταν σ’ ένα ακόμα αγώνα εξαιρετική πετυχαίνοντας 9 γκολ ενώ από την Αθηένου που φάνηκε επηρεασμένη από το διάστημα της αποχής ξεχώρισε η Μάγδα Παπά με τα 6 γκολ που πέτυχε.

Διπλό με διαστημική την Κωνσταντινίδου

Με το διπλό έφυγε από τον Άγιου Δομέτιο και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο ο ανανεωμένος φέτος Α.Ο. Αραδίππου που επικράτησε με 20-15 του Πανελληνίου και μπήκε και αυτός με το δεξί στο νέο μαραθώνιο. Με νέο προπονητή στον πάγκο τον Σταύρο Ιωάννου και την διαστημική Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου που πέτυχε 11 γκολ η ομάδα της Αραδίππου έστειλε τα δικά της μηνύματα για τη φετινή περίοδο. Το παιχνίδι ήταν δυνατό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με πάθος και εντάσεις και τους φιλοξενούμενος να καταφέρουν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 4-2. Καλύτερο και πιο συναρπαστικό το δεύτερο ημίχρονο με την Αραδίππου να ανεβάζει ταχύτητες και να φτάνει δίκαια στην τελική επικράτηση με 20-15.