Τεράστια νίκη και άλμα τίτλου για Παρνασσό Στρόβολου

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Παρνασσός Στροβόλου ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής επικράτησε άνετα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου με 27-16 και έκανε αποφασιστικό βήμα για κατάκτηση του φετινού τίτλου. Διπλό γοήτρου και όχι μόνο για τον ΑΠΟΕΛ επί του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς, δεν δυσκολεύτηκε ο Προοδευτικός να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο παιχνίδι με τον Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου.

Το ντέρμπι βάφτηκε ασπρόμαυρο…

Ντέρμπι ήταν μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Και γι’ αυτό φρόντισε με την απόδοση του ο Παρνασσός Στροβόλου στο δεύτερο ημίχρονου αφού παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας σε τεράστια μέρα του Στουμπή που πέτυχε 9 γκολ πήρε τη νίκη και παράλληλα απέκτησε τεράστιο πλεονέκτημα όσον αφορά την υπόθεση τίτλος. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό δείχνει και το 11-10 υπέρ του Παρνασσού με τις δύο ομάδες να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση. Στο δεύτερο όμως όλα ήταν διαφορετικά. Η ομάδα του Στροβόλου επιβλήθηκε κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε, είχε εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και λύσεις στην επίθεση, ξέφυγε στο σκορ και πήρε δίκαια τη νίκη με το τελικό 27-16. Πέραν από τα 9 γκολ του Στουμπή, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Γιώργος Παπακυπριανού που σκόραρε άλλα γκολ 6 στο συνολικό σκορ της ομάδας του Παρνασσού. Από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ξεχώρισε ο Βασίλης Τορνακίδης με τα 5 γκολ που πέτυχε.

Διπλό για τον ΑΠΟΕΛ

Νίκη ουσίας και γοήτρου πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας επί του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 26-24 και συνέχισε να την ανοδική του πορεία. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά και παρά την πολύ καλή απόδοση που είχε σ’ ένα ακόμα αγώνα η ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς. Πολύ καλό χαντμπολ και από τις δύο ομάδες που χρησιμοποίησαν αρκετούς νεαρούς οι οποίοι απέδειξαν τις ικανότητες τους σ’ ένα ακόμα αγώνα. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Χατζησάββας που πέτυχε 7 γκολ βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Άνετη νίκη για Προοδευτικό

Δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου, ο Προοδευτικός ο οποίος επικράτησε με 36-28 στο κλειστό της Αφροδίτης. Η Παφιακή ομάδα ήταν ανώτερη καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν επέτρεψε στον μαχητικό αντίπαλο της να την απειλήσει κερδίζοντας τον για 2η φορά μέσα σε μια βδομάδα. Κορυφαίος σκόρερ της αναμέτρησης ο Πάμπος Σοφοκλέους ο οποίος πέτυχε 7 γκολ.