Σούπερ ντέρμπι και 11η φορά τιτλούχος ο CyView Α.Σ. Λατσιά

Σ’ ένα παιχνίδι διαφήμιση της Κυπριακής χειροσφαίρισης από τις δύο κορυφαίες ομάδες του νησιού μας την Ε.Ν. Αθηένου και τον CyView Α.Σ. Λατσιά και το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα των Λατσιών κατάφερε να κατακτήσει το Σούπερ Καπ ΟΠΑΠ Γυναικών κερδίζοντας με 28-25 και να ξεκινήσει ιδανικά την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο κατάμεστο από τους φίλους του αθλήματος κλειστό του Cyprus College οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις με εναλλαγές στο σκορ, πάθος, δύναμη και  που το τελικό αποτέλεσμα βρήκε νικήτρια την ομάδα των Λατσιών για 11η  φορά στην ιστορία του.

Η ομάδα του Ανδρέα Σοφοκλέους μπήκε από το πρώτο ημίχρονο δυνατά στον αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ το διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και το οποίο έληξε 13-12 υπέρ των Λατσιών χωρίς να επιτρέψει στην ομάδα της Αθηένου να περάσει μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς αλλαγμένο το σκηνικό, η Αθηένου ήταν αυτή που ανάλαβε δράση, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει το προβάδισμα διατηρώντας το μέχρι το 58ο λεπτό της αναμέτρησης όπου κέρδιζε με 23-21.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Λατσιών στο φινάλε και οι ευστοχία τους στην επίθεση παρά το γεγονός έπαιζαν με παίκτρια λιγότερη κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Η ομάδα των Λατσιών πιο ψύχραιμη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και με την Άντζελα Δημητρίεβιτς σε μεγάλη μέρα αφού πέτυχε 11 γκολ τα πιο κρίσιμα μάλιστα του παιχνιδιού κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να κατακτήσουν το τρόπαιο επικρατώντας με 28-25.

Σπουδαίες επεμβάσεις και από την Άντρια Τάκη που έδειξε σε σημαντικές φάσεις την μεγάλη κλάση της ενώ από την Αθηένου ξεχώρισε η Λητώ Έλληνα με τα 7 γκολ που πέτυχε, η Στάλω Ιωάννου με τα 5 καθώς επίσης και η τερματοφύλακας της ομάδας Μαρία Τούμπα που είχε εξαιρετική απόδοση στο διάστημα που αγωνίστηκε.