Διπλό τίτλου από το Ευρωπαϊκό!

Έπαιξε σαν πρωταθλητής και έφυγε με το διπλό από τον Στρόβολο. Στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας το Ευρωπαϊκός Πανεπιστήμιο Κύπρου επικράτησε δύσκολα του Παρνασσού εκτός έδρας με 27-26 και έκανε αποφασιστικό βήμα κατάκτησης του τίτλου. Διπλό πέτυχαν επίσης ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ και Προοδευτικός Πάφου επί Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς και Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου αντίστοιχα.

Τεράστιο βήμα τίτλου…

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Παρνασσού. Η ομάδα του Στροβόλου φιλοξένησε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής! Συγκλονιστικό παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ, πάθος, δύναμη ένταση και στο τέλος το ροζ φύλλο κατέληξε στον περσινό νταμπλούχο που έφυγε με το σπουδαίο διπλό επικρατώντας με 27-26. Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Η απόλυτη διαφήμιση του αθλήματος.

Στο πρώτο μέρος το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ήταν αυτό που μπήκε δυνατά στον αγώνα, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και όσο ο χρόνος περνούσε κατάφερνα και έπαιρνε σκορ ασφαλείας κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 16-11. Αποτελεσματική στην επίθεση και με εξαιρετική άμυνα η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου εκμεταλλεύτηκε στο ακέραιο το κακό ξεκίνημα του Παρνασσού. Το 2ο  ημίχρονο όμως ήταν εντελώς διαφορετικό. Η ομάδα του Στροβόλο όχι μόνο έβγαλε πάθος, δύναμη και ένταση στο παιχνίδι της αλλά έφτασε στην ολική ανατροπή μετατρέποντας το 16-11 σε 23-22 για πρώτη φορά, 10 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με το Ευρωπαϊκό να έχει τις λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές αποκρούσεις του Μηνά πανηγύρισε το διπλό, το οποίο τον φέρνει στο +3 από τον Παρνασσό στην μάχη του τίτλου.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας ο ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ παρόλο που αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες από το μαχητικό Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς επικράτησε στο τέλος με 25-20 και έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί του. Δύσκολο αλλά σημαντικό διπλό πέτυχε και ο Προοδευτικός, ο οποίος επικράτησε δύσκολα της Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου στην Λεμεσό με 31-29 σ’ ένα επίσης συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.