Πήρε το ντέρμπι και ξέφυγε ο Μαυρομμάτης (Βαθμολογία – Σκόρερ)

Μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έμεινε ο Μαυρομμάτης που επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της κορυφής του Α.Ο. Ανθούπολης με 26-24 στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας.

Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, κυριάρχησε το πάθος ανάμεσα στις δύο ομάδες με τον περσινό νταμπλούχο πιο τυχερό και συγκεντρωμένο στα τελευταία στάδια του αγώνα να κατακτά τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψε η μια της άλλης να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της με το ημίχρονο να κλείνει με 15-13 υπέρ του Μαυρομμάτη.

Στο 2ο ημίχρονο ο Α.Ο. Ανθούπολης έκανε την αντεπίθεση του, κατάφερε να ισοφαρίσει 1 λεπτό πριν το τέλος 24-24 ωστόσο ο Μαυρομμάτης παίζοντας δύο δυνατές άμυνες στο φινάλε και καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής το ΘΟΪ Αυγούρου επικράτησε του Ελληνισμού Ακακίου με 29-23 και πλησιάσε την 2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.