Διπλό για Αθηένου, επέστρεψαν στις νίκες τα Λατσιά

Με το διπλό έφυγε από τη Λεμεσό η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα Ε.Ν. Αθηένου που επικράτησε εύκολα του Κ.Ν. ΘΟΪ Καλού Χωριού Λεμεσού με 30-17 στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής μέρας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Η ομάδα της Αθηένου, μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Ήταν σοβαρή, πειθαρχημένη, δεν έδωσε δικαιώματα και πήρε πανάξια τη νίκη συνεχίζοντας το αλάνθαστο σερί της στον θεσμό. Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε πως το πρώτο ημίχρονο είχε την εικόνα ντέρμπι καθώς το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς και το προβάδισμα είχαν κατά διαστήματα και οι δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αθηένου, πιο έμπειρη, μπήκε λίγο πιο δυνατά στον αγώνα παίρνοντας τη διαφορά στα 3 γκολ. Το σκορ κυμαινόταν πολύ κοντά μέχρι και το 40-45 λεπτό που η ομάδα της Λεμεσού έμεινε από δυνάμεις καθώς είχε 4 σοβαρές απουσίες στον συγκεκριμένο αγώνα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεκουράσει παίκτριες και να βρει λύσεις.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο νταμπλούχος Α.Σ. Λατσιά επέστρεψε στις νίκες και έδειξε να συνέρχεται μετά την ήττα στο ντέρμπι και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε άνετα του Πανελληνίου με 33-20. Ήταν από το ξεκίνημα πολύ καλός, δεν επέτρεψε στον Πανελλήνιο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα του και έφτασε  δίκαια στη νίκη. Από την άλλη ο Πανελλήνιος αν και κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.