Σπουδαίο διπλό και πρόκριση στο Final 4 για το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς

Κατάθεσαν ψυχή, ανάτρεψαν σκορ και πήραν παλικαρίσια πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας.

Το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς ήταν το αουτσάιντερ στον προημιτελικό αγώνα κόντρα στον Προοδευτικό ωστόσο κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη (36-30) από την Πάφο παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η ομάδα του Κώστα Κόκκινου χρειάστηκε λίγο περισσότερο από 40 περίπου λεπτά για να πάρει απόσταση ασφαλείας και ουσιαστικά να φέρει τα κάτω πάνω στον αγώνα αφού στο πρώτο μέρος βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 18-16.

Το παιχνίδι πήγαινε τέρμα τέρμα όμως στο 43ο λεπτό και μετά από δύο απανωτές 2λεπτες αποβολές της Παφιακής ομάδας το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς βρήκε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Νικόλα Αλουπού έκτισε την διαφορά φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 36-30.

Εξαιρετική εμφάνιση από όλη την ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς με τους Γιάννο Ιωαννίδη και Λούκα Παρασκευά να σκοράρουν από 9 τέρματα ενώ άλλα 7 πρόσθεσε ο Άγγελος Λεωνίδου.

Από την Παφιακή ομάδα ο Χρίστος Δίπλαρος ήταν πολύ καλός πετυχαίνοντας επίσης 9 τέρματα ενώ με 8 τελείωσε τον αγώνα ο Τάσος Σαββίδης.

Ημίχρονο: 18-16

Τελικό: 30-36

Προοδευτικός Πάφου: Χάρης Πενταράς, Χαράλαμπος Σοφοκλέους 4, Χριστόφορος Χριστόφόρου 4, Χρίστος Δίπλαρος 9, Θωμάς Θεοδώρου 2, Ευάνθης Στεφάνου, Τάσος Σαββίδης 8, Δημήτρης Δημητρίου, Ανδρέας Κασιουλής, Κωστάκης Αργυρού, Σωκράτης Ανδρέου, Αλέξανδρος Δημητρίου, Κάρολος Στυλιανού 3.

Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς: Μιχάλης Βασιλείου, Γιάννος Ιωαννίδης 9, Άγγελος Λεωνίδου 7, Λούκας Παρασκευά 9, Γιώργος Σάββα 5, Αργύρης Θεοφάνους 2, Λίνος Κυρμίζης, Νικόλας Αλουπός, Λούκας Κυρατζιής 3, Αλέξανδρος Κόκκινος, Γιώργος Τριμιθιώτης 1.