Δυσκολεύτηκε αλλά έφυγε με το διπλό (Πανελλήνιος – Ε.Ν. Αθηένου 13-26)

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος πήρε το ζητούμενο και έφυγε με το διπλό από το Κοινοτικό του Αγίου Δομετίου η Ε.Ν. Αθηένου που επικράτησε του Πανελληνίου με 26-13.

Η ομάδα της Λευκωσίας πάλεψε όσο είχε δυνάμεις τον αγώνα, είδε κατάματα την μεγάλη αντίπαλο της ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα της στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη η ομάδα της Αθηένου αν και τα βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα του αγώνα στο 2ο μέρος ανέβασε στροφές και έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Λητώ Έλληνα και Πάνη Φιάκκου κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με την ομάδα του Πανελληνίου προτάσσοντας πάθος και δύναμη περιόρισε την Αθηένου στα 8 τέρματα κλείνοντας τον αγώνα με το 8-7 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η ομάδα της Αθηένου ανέβασε στροφές πήρε σημαντικό προβάδισμα και να πάρει στο τέλος τον αγώνα με το 26-13.

Ευκαιρία στις μικρές χειροσφαιρίστριες που βρίσκονταν στην αποστολή έδωσε η προπονήτρια του Πανελληνίου Έλενα Κουπεπίδου ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο.

Η Λυτώ Έλληνα και η Πάνη Φιάκκου ήταν οι κορυφαίες για την Αθηένου που πέτυχαν από 9 και 8 τέρματα αντίστοιχα ενώ από τον Πανελλήνιο ξεχώρισε η αρχηγός Ρένα Αντωνίου με τα 4 τέρματα που σκόραρε.

11Ημίχρονο: 7-8

Τελικό: 13-26

Πανελλήνιος Λευκωσίας: Σοφία Τανίδου, Μελίνα Ιερείδου, Ιουλία Βανέζη, Έμιλη Τρυπάτσα, Ρένα Αντωνίου 4, Έλενα Ηρακλείδου, Στέφανη Απού Νασσάρ 1, Ματσιάτοβα Μαρτίνα 3, Νατάσα Σιακαλλή 1, Στέφανη Κασινοπούλου, Έλενα Μιράχη 2, Αντωνία Γεωργίου, Μαριλένα Λουκά 2, Μαρίνα Βεντούρη.

Ε.Ν. Αθηένου: Πάνη Φιάκου 8, Ελένη Γαστρινάκη 3, Αγγελική Διγενή 2, Βαρβάρα Φιάκου 1, Λητώ Έλληνα 9, Ιωάννα Τζιακουρή 2, Χρύσω Λαμπρίδη, Χρύσια Τρύφωνος 1, Βαλέρια Νικολάου, Μαρία Τούμπα, Περσεφώνη Λύτρα, Χριστιάνα Γαβρίλα.