Πρωταγωνιστές για άλλη μια αγωνιστική οι εκπροσώποι μας στην Ευρώπη!

Συνέχεια των πολύ καλών εμφανίσεων είχαμε και το περασμένο Σαββατοκυριάκο από τους εκπροσώπους μας στην Ευρώπη.

Με εξαίρεση τον Γιώργο Παπακυπριανού που έμεινε εκτός για λόγους τακτικής οι υπόλοιποι είχαν πολύ θετικές παρουσίες στους αγώνες των ομάδων τους.

Αναλυτικά οι συμμετοχές των χειροσφαιριστών και χειροσφαιριστριών μας:

Τζοάνα Σύζινου (ΓΑΣ Καματερού): Συνεχίζει αήττητη την πορεία προς του τίτλο ο ΓΑΣ Καματερού με την Τζοάνα Σύζινου να έχει σ’ ένα ακόμα αγώνα πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Κύπρια διεθνής πέτυχε 4 τέρματα στην δύσκολη όπως εξελίχθηκε εκτός έδρας νίκη της ομάδας της επί του Αθηναϊκού με 25-16. Βοήθησε μάλιστα με την εμπειρία της αλλά και την πολύ καλή άμυνα της στις κρίσιμες επιθέσεις των γηπεδούχων οδηγώντας την ομάδα της προς τη νίκη.

Μάγδα Παπά (ΟΦΝ Ιωνίας): Έπαιξε όσο χρειαζόταν η Μάγδα στην εύκολη νίκη της ομάδας της με 39-25 επί του Μέγα Αλέξανδρου εκτός έδρας. Η Κύπρια διεθνής φρόντισε όμως στο διάστημα που αγωνίστηκε να κάνει αισθητή την παρουσία της ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 5 τέρματα καταγράφοντας άλλη μια θετική παρουσία στο ενεργητικό της.

Γιώργος Παπακυπριανού (ΙΕΚ Ξυνή): Για λόγους τακτικής ο τεχνικής του ΙΕΚ Ξυνή έκρινε πως δεν χρειαζόταν να αγωνιστεί ο Γιώργος Παπακυπριανού με την ομάδα του να κερδίσει άνετα τον Άρη Νίκαιας με 25-17 εκτός έδρας η οποία συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Βασίλης Δημοσθένους (Φίλιππος Βέροιας): Βρίσκει ρυθμό και ξεκίνησε ήδη να δείχνει την ποιότητα του ο Βασίλης Δημοσθένους. Ο Κύπριος διεθνής πίβοτ αγωνίστηκε σ’ ένα ακόμα αγώνα με τον Φίλλιπο Βέροιας στη νίκη της επί της ΑΕΣΧ Πυλαίας με 26-22 με τον προπονητή του να τον χρησιμοποιεί κυρίως στην άμυνα. Είχε εξαιρετική παρουσία και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του. Παραμένει μάλιστα αήττητος με τον Φίλιππο Βέροιας στους 3 αγώνες που έπαιξε.

Αλέξανδρος Χαραλάμπους (Άρης Νίκαιας): Πολύ καλή παρουσία είχε ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους με αντίπαλο τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΙΕΚ Ξυνή παρά την ήττα του Άρη Νίκαιας. Ο Κύπριος διεθνής πέτυχε τα 7 από τα 17 τέρματα της ομάδας του έχοντας καταγραμμένες 12 επιθετικές προσπάθειες.

Τζούλιο Αργυρού (Διομήδης Άργους): Δύσκολη αλλά πέρα για πέρα σημαντική η νίκη του Διομήδη με 22-21 επί του Αερωπού Έδεσσας με τον αρχηγό της Εθνικής μας ομάδας Τζούλιο Αργυρού να καταγράφει άλλη μια εξαιρετική παρουσία. Τελείωσε τον αγώνα με 9 τέρματα, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα οδηγώντας την ομάδα του στην 9η σερί νίκη της στην Πρέμιερ χαντμπολ.

Χρίστος Αργυρού (Διομήδης Άργους): Καταγραμμένη άλλη μια θετική παρουσία για τον Χρίστο Αργυρού στη νίκη του Διομήδη με 22-21 επί του Αερωπού με τον Κύπριο διεθνή να πραγματοποεί πολύ καλή εμφάνιση τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Πέτυχε μόλις 1 γκολ ωστόσο η συνεισφορά του ήταν μεγάλη στην 9η σερί νίκη της ομάδας του που την έφερε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από την ΙΕΚ Ξυνή.

Χριστόφορος Νούγκοβιτς (Montelimar Cruas handball): Καλή παρουσία με 12 αποκρούσεις στο ενεργητικό του είχε ο Χριστόφορος Νούγκοβιτς στην σχετικά εύκολη νίκη της ομάδας του με 32-26 με αντίπαλο την Villefranche εκτός έδρας. Έπαιξε μόνο στο 1ο ημίχρονο για καθαρά λόγους τακτικής αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί (17-10 στο Α’ μέρος) με τον προπονητή του να δίνει χρόνο και στον άλλο τερματοφύλακα της ομάδας. Επόμενος αγώνας του Κύπριου διεθνή τερματοφύλακα είναι με την Μοντπελιέρ το ερχόμενο Σάββατο εντός έδρας.

Θεόδοτος Τότος Χρίστου (HIFK Ελσίνκι): Την ομάδα που βρίσκεται στην 2η θέση του πίνακα αντιμετώπισε ο Θεόδοτος Χρίστου ο οποίος αγωνίστηκε 50 λεπτά. Ξεκίνησε τον αγώνα βασικός, στην συνέχεια έγινε αλλαγή με αποτέλεσμα η ομάδα του να έχει ένα καταστροφικό 15λεπτό. Στο 20λεπτό ο προπονητής του τον έριξε ξανά στον αγώνα όπου έμεινε μέχρι το τέλος. Είχε θετική παρουσία παρά την ήττα με 31-23 με τον ίδιο να καταγράφει συνολικά 21 σωτήριες αποκρούσεις.