Στο τέλος μίλησε η εμπειρία! (Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς 24-22) pics

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Cyprus College ανάμεσα σε Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ και Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με την ομάδα του Στροβόλου να παίρνει στο τέλος την νίκη με 24-22.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη αφού απέναντι τους είχαν ένα μαχητικό αντίπαλο που έκανε τα πάντα στο παρκέ για να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

Πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ωστόσο με την εμπειρία της και με τις σωστές επιλογές στην επίθεση Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ κατάφερε και πήρε το ροζ  φύλλο και διατηρήθηκε στην 2η θέση του πίνακα.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Στροβόλου πήρε προβάδισμα 14-8 και όλα έδειχναν πως θα είχε εύκολο έργο στον αγώνα. Ωστόσο όλα ανατράπηκαν στο 2ο ημίχρονο όταν η ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς παίζοντας με πάθος και σωστή τακτική άλλαξαν τα δεδομένα στον αγώνα. Παρόλο που βρίσκονταν πίσω στο σκορ πίεσαν την Α.Σ.Σ.ΣΠΕΣ και 3 λεπτά πριν το τέλος μείωσαν σε 22-20. Εκεί μίλησε η εμπειρία των παικτών της ομάδας του Στροβόλου όπου ξέφυγαν στο σκορ με 24-21 για να τελειώσει ο αγώνας με 24-22.

Ο Ανδρέας Ιωάννου ήταν εξαιρετικός επιθετικά αφού πέτυχε τα 12 από τα 24 τέρματα της ομάδας του Στροβόλου έχοντας σημαντική βοήθεια από τον Χρίστο Χρυσάνθου που πέτυχε 6 και ήταν επίσης από τους καλύτερους του παιχνιδιού.

Από πλευράς Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς ξεχώρισαν από πλευράς σκοραρίσματος οι Γιάννος Ιωαννίδης και Κώστας Κόκκινος που πέτυχαν από 5 τέρματα.

Ημίχρονο: 14-8

Τελικό: 24-22

Α.Σ.Σ. ΣΠΕΣ: Μιχάλης Καϊλης, Χρίστος Χρυσάνθου 6, Γιώργος Λοϊζου, Μάριος Παπαμιχαήλ 1, Σίμος Χατζηδάκης, Κυριάκος Γεωργίου 1, Νεκτάριος Στυλιανού 2, Μάριος Τσεριώτης 2, Ανδρέας Χατζησάββας, Γιώργος Γιωργαλλής, Γιώργος Χρυσάνθου, Τάσος Ιωάννου, Μιχάλης Παμπόρης, Μιχάλης Βουδάσκας, Ανδρέας Ιωάννου 12, Ραφαήλ Αρτεμίου.

Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς: Μιχάλης Βασιλείου, Γιάννος Ιωαννίδης 5, Άγγελος Λεωνίδου, Λούκας Παρασκευά 3, Κώστας Κόκκινος 5, Αργύρης Θεοφάνους, Γιώργος Σάββα 1, Σωτήρης Ανδρέου, Λούκας Κυρατζιής 2, Νικόλας Αλουπός, Στέλιος Νούγκοβιτς, Αλέξανδρος Κόκκινος, Ανδρέας Τσαγγάρης, Αλέξανδρος Πέτρου 1, Γιώργος Τριμιθιώτης, Κωνσταντίνος Μακρής 5.