Ξανά στην ίδια ευθεία

Α.Σ. ΛΑΤΣΙΑ – Ε.Ν. ΑΘΗΑΙΝΟΥ 24-23

Στο ξεκίνημα του ντέρμπι πάντως τίποτα δεν προμύνηε τέτοια εξέλιξη. Η Αθηένου, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και καλά τελειώματα στην επίθεση, είχε τον έλεγχο του παιγνιδιού και στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 13-8.

Η Αθηένου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και το προβάδισνα στο ντέρμπι μέχρι και 5΄πριν από τη λήξη (23-21). Τα Λατσιά ωστόσο, που είχαν σε πάρα πολύ καλή μέρα την τερματοφύλακα τους Άντρια Τάκη, αφού κατάφεραν για πρώτη φορά να φέρουν το παιγνίδι στα ίσα (23-23) βρήκαν τις δυνάμεις να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, να γυρίσουν τα σε βάρος τους δεδομένα και να πάρουν τη νίκη με 24-23.

Σκόραραν για τα Λατσιά οι Χρ. Γεωργίου 1, Ν. Σίσκοβα 5, Α. Εκατερινέσκου 5, Ε. Βραχίμη 2, Μ. Σολέα 2, Α. Μπουρτάκ 6, Β. Σβετλίνοβα 2 και Ρ. Τσαγγάρη 1 και για την Αθηένου οι Π. Φιάκου 4, Α. Διγενή 3, Β. Φιάκου 6, Στ. Ιακώβου 4, Χρ. Τρύφωνος 3 και Κ. Ράντιτς 3.

Πανελλήνιος – Α.Ο. Αραδίππου 20-18

Μεγάλο παιγνίδι έγινε και στο Πλατύ Αγλαντζιάς όπου ο Πανελλήνιος, μετά από μια δραματική αναμέτρηση νίκησε τον ΑΟ Αραδίπποιυ με 20-18 και πανηγύρισε την 2η φετινή του νίκη.

Οι δύο αντίπαλες έδωσαν πάρα πολές δυνάμεις σε μια προσπάθεια να πάρουν το δίποντο. Η αναμέτρηση στο μεγαλύτερο της διάστημα κύλησε στα ίσα (ημίχρονο 11-11) ενώ 1΄και κάτι πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 18-18. Σε αυτό το τελευταίο διάστημα ωστόσο, οι γηπεδούχες με πιο καθαρό μυαλό κατάφεραν να πετύχουν τα καθοριστικά γκολ που τους χάρισαν και τη νίκη.

Καλύτερες από τη νικήτρια οι Στ. Κασσινοπούλου 6, Ν. Σιακαλλή 5, Μ. Μακάτοβα 5 και Ρ. Αντωνίου 3. Από την Αραδίππου, η προσπάθεια της Μ. Ευθυμίου ήταν συγκλονιστική όμως τα 14 τέρματα που πέτυχε δεν αποδείχτηκαν αρκετά για να δώσουν στην ομάδα της τον πρώτο ή τους πρώτους της βαθμούς. Σκόραραν επίσης οι Γ. Γκράτου 2, Στ. Ευθυμίου 1 και Ε. Ζήνωνος 1.