Νίκησε και ελπίζει η Αραδίππου

Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 24-23

Το παιγνίδι αυτό ήταν σημαντικό και για τις δύο ομάδες καθώς ισοβαθμούσαν στην 2η θέση του πίνακα και η ομάδα που θα έφευγε νικήτρια θα διατηρούσε αρκετές πιοθανότητες για την κατάκτηση του τίτλου. Ωστόσο, παρόλο που στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο αντίπαλες έπαιρναν το σκορ τέρμα με τέρμα, στη συνέχεια η Αραδίππου, με καλύτερες επιθετικές επιλογές κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 12-8 και να θέσει τις βάσεις για τη νίκη.
Στην επανάληψη όμως, η εικόνα του αγώνα δεν εξελίχθηκε σύμφωνα με τις … προβλέψεις, μιας και το ΘΟΪ είχε διαφορετική άποψη. Με την καλή άμυνα και τη μαχητικότητα τους οι παίκτες του ΘΟΪ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης να φέρουν το παιγνίδι στα ίσα (23-23). Μόλις 1΄πριν το τέλος η Αραδίππου κατάφερε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, αλλά στην τελευταία επίθεση του αγώνα το ΘΟΪ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να φέρει και πάλι το παιγνίδι στα ίσα με το πέναλτι που κέρδισε. Ο βετεράνος τερματοφύλακας των γηπεδούχων όμως, Θεόδωρος Θεοδώρου είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς απέκρουσε την βολή από τα 7 μέτρα και χάρισε στην ομάδα του την σπουδαία αυτή νίκη με 24-23.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Ν. Γουίλιαμ 8, Κ. Χαραλάμπους 7, Π. Παύλου 5 και Ν. Νικολάου 2, ενώ από το ΘΟΪ, που παρουσιάστηκε με υπηρεσιακό προπονητή τον Πέτρο Παναγιώτου, ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Ε. Διαμαντόπουλος 5, Κ. Αβραάμ 5, Χ. Λεμέσιος 4 και Γ. Ζαχαριάδης 4.

Ελληνισμός – ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς 13-22

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο ο Ελληνισμός κατάφερε να προβάλει σοβαρή αντίσταση στην πρωτοπόρο ομάδα του ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς (6-10). Στην επανάληψη όμως οι πρωτοπόροι, με καλύτερες επιλογές και περισσότερες δυνάμεις κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν τη νίκη με 22-13, που τους κρατά μόνους στην κορυφή του πίνακα.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Χρ. Χριστοδούλου 4, Γ. Τριμιθιώτης 4 και χρ. Γιασεμή 3, ενώ από τον Ελληνισμό ξεχώρισαν οι Δ. Σταύρου 6, Α. Περός 3 και Λ. Χριστοφόρου 2.