Έμειναν δύο στο κυνήγι του τίτλου

Κ.Ν. ΑΓ. ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ – ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΑΚΑΚΙΟΥ  27-18

Το Κέντρο Νεότητος συνάντησε σοβαρή αντίσταση από τον Ελληνισμό μόνο στο πρώτο ημίχρονο (12-7), διάστημα κατά το οποίο η ομάδα του Ακακίου έδειξε να έχει δυνάμεις και πάλεψε το παιγνίδι. Στην επανάληψη όμως με περισσότερες επιλογές και δυνάμεις η ομάδα των Αγίων έφερε το παιγνίδι στα μέτρα της και πήρε τη νίκη με 27-18.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Σ. Γιασεμή 6, Γ. Τριμιθιώτης 5, Χρ. Γιασεμή 6 και Χρ. Χριστοδούλου 4 ενώ από τον Ελληνισμό ξεχώρισαν οι Α. Περός 7, Τσολάκης 4 και Δ. Σταύρου 2.

Α.Ο Αραδίππου – ΘΟΪ Αυγόρου 27-20

Σε κούρσα για δύο … άλογα μετέτρεψε το κυνήγι του τίτλου ο Α.Ο Αραδίππου καθώς στο πιο σημαντικό παιγνίδι της ημέρας νίκησε στην έδρα του το ΘΟΪ με 27-20 και άφησε την ομάδα του Αυγόρου εκτός … τροχιάς, μιας και το ΘΟΪ ξέκοψε πλέον 7 ολόκληρους βαθμούς από την κορυφή.

Το ΘΟΪ σε αυτή την αναμέτρηση έπαιζε το τελευταίο του χαρτί, όχι απλά για τον τίτλο αλλά κυρίως για την 2η θέση της βαθμολογίας. Έτσι, στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσε πάρα πολλές δυνάμεις για να δοιεκδικήσει το δίποντο, όμως απέναντι σε μια Αραδίππου που έδειξε να έχει πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση, δεν κατάφερε να πετύχει το στόχο του. Μετά από μια αμφίροπη διακύμανση στο σκορ οι δύο ομάδες έκλεισαν το ημίχρονο στο ισόπαλο 14-14.
Στην επανάληψη η Αραδίππου μπήκε δυναμικά. Κατάφερε νωρίς να κάνει μια διαφορά στο σκορ και από εκεί και πέρα κράτησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος, για να πάρει τη νίκη με 27-20. Μια νίκη με τους βαθμούς της οποίας ξεκαθάρισε μόνη στην 2η θέση και διατήρησε τις πιθανότητες της για διεκδίκηση του τίτλου.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Κ. Χαραλάμπους 14, Χρ. Τακούσιη 4 και Γουίλιαμ Νέιλορ 4, ενώ από το ΘΟΪ καλύτεροι οι Χ. Λεμέσιος 8, Ε. Διαμαντόπουλος 4 και Κ. Αβραάμ 3.