2η ήττα από το Ισραήλ

Σε σχέση με το παιγνίδι του Σαββάτου, στο φιλικό της Κυριακής η Εθνική μας παρουσιάστηκε με περισσότερη διάρκεια στα καλά της διαστήματα. Και στα δύο ημίχρονα το παιγνίδι είχε καλό ρυθμό, δυνατές άμυνες και εντυπωσιακές επιθετικές προσπάθειες.

Στο πρώτο μέρος (6-9 προηγήθηκε το Ισραήλ) η Κύπρος πήγε καλά στην άμυνα, είχε όμως δυσκολίες να τελειώσει θετικά τις προσπάθειες της στην επίθεση, απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή που έδειξαν να διαθέτουν οι Ισραηλινοί.

Στην επανάληψη το παιγνίδι ήταν περισσότερο ισορροπημένο, αφού η Κύπρος βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, όμως το Ισραήλ ήταν η ομάδα που είχε συνεχώς τον έλεγχο και το προβάδισμα και πανηγύρισε την 2η του νίκη σε βάρος της Εθνικής μας.

Τα τέρματα της Κύπρου πέτυχαν οι Γ. Νικηφόρου 4, Β. Δημοσθένους 3, Κ. Σοφοκλέους 2, Γ. Χριστοδούλου 1, Α. Μαρκίδης 3, Γ. Στυλιανού 1 και Α. Γεωργίου 1, ενώ για το Ισραήλ σκόραραν οι Σακαλίμ 1, Νατράν 2, Κόφμαν 2, Λεβί 2, Ντάβκα 1, Στέλμαν 7, Τούτκενιτς 3 και Πομεράνζ 2.

Η Κύπρος θα συνεχίσει την προετοιμασία της Δευτέρα και Τρίτη με προπονήσεις που θα γίνουν στο κλειστό του Cyprus College, ενώ την ερχόμενη Τετάρτη (4/11/2015) θα υποδεκτεί στις 7:30 μ.μ. την Ουκρανία στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κύπρου, στον πρώτο της επίσημο αγώνα για τον τον 2ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017.