Έχασαν αλλά καταχειροκροτήθηκαν

Η Κύπρος, έβγαλε μια πάρα πολύ καλή εικόνα στο ξεκίνημα του αγώνα. Με σωστή τακτική στην άμυνα και με δουλεμένες κινήσεις στην επίθεση κόντραρε στα ίσα τους Ουκρανούς, έχοντας μάλιστα σε μεγάλα διαστήματα του πρώτου μέρους το προβάδισμα στο σκορ (10’ 3-2, 20’ 7-6). Τα πρώτα 20’ ήταν και το κορυφαίο διάστημα στην απόδοση της Εθνικής μας, που ατύχησε στο 25’ να πληρώσει με βαρύ τίμημα την δίλεπτη τιμωρία, σε ένα διάστημα που η κούραση άρχισε να βαραίνει τα χέρια και τα πόδια των διεθνών μας. Οι Ουκρανοί εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αριθμητική τους υπεροχή και με την εμπειρία τους κατάφεραν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να δημιουργήσουν για πρώτη φορά στον αγώνα διαφορά πέραν των 2 γκολ και να φύγουν για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 13-9.

Στην επανάληψη η Κύπρος είχε δύο καταστροφικά δεκάλεπτα. Στο ξεκίνημα του β΄μέρους όπου ο πανήψυλος Καραμίσιεφ «κρέμμασε» με σουτ από τα 9 μέτρα 5 συνεχόμενες φορές την άμυνα μας και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 11-19, αλλά και στο δεκάλεπτο 15-25’ όπου στην επίθεση είχαμε … αφλογιστία και δεν καταφέραμε να σκοράρουμε ούτε μία φορά. Στο 25΄το σκορ ξέφυγε στο 12-26 και το παιγνίδι είχε κριθεί. Στο τυπικής διαδικασίας τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, απλά το σκορ έκλεισε στο 13-27.

Τα τέρματα των Ουκρανών πέτυχαν οι Ζιούκ 7, Ζούκοφ 3, Ακιμένκο 3, Καραμίσιεφ 6, Τσιτσικάλο 2, Γιουζιταπένκο 1, Κοζάκεβιτς 2, Τίλτε 2 και Κλιούκο 1.

ΚΥΠΡΟΣ: Χρ. Νούγκοβιτς 1 (Μ. Μηνά) Θ. Τσίβικος2, Ε. Κώστα, Γ. Νικηφόρου3, Β. Δημοσθένους , Ι. Αργυρού 4, Χρ. Χρυσάνθου, Κ. Σοφοκλέους, Γ. Χριστοδούλου, Α. Μαρκίδης, Γ. Στυλιανού,Α. Γεωργίου, Δ. Νικηφότρου, Δ. Μπότσαρης 2, Χρ. Αργυρού 1.

Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου, η Ελλάδα που είναι και ο επόμενος μας αντίπαλος (8/11/2015) έχασε εκτός έδρας από την Λάτβια με 31-22 (ημίχρονο 15-12).