Χάσαμε αλλά σώσαμε την εικόνα

Βέβαια, ήττα από ήττα έχει μια διαφορά. Και η σημαντική διαφορά στον αγώνα της Κυριακής ήταν για την Εθνική μας το γεγονός ότι έκανε μια αξιοπρεπή εμφάνιση απέναντι σε μια ομολογουμένως πιο έμπειρη και μεγαλύτερης δυναμικότητας Εθνική όπως είναι της Ελλάδας και είμαστε σίγουροι ότι πλέον χαίρει και την εκτίμηση των αντιπάλων της που, δικαιολογημένα, στο μεταξύ μας παιγνίδι της Θεσσαλονίκης είχαν σχηματίσει μια κακή εικόνα για τη δυναμικότητα της ομάδας μας.
Ήταν μια κακή παρένθεση το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα μας στην Μίκρα; Όπως φάνηκε την Κυριακή, όντως ήταν μια κακή παρένθεση. Με μεγάλα «νεκρά διαστήματα» τα οποία δεν επαναλήφθηκαν στον αγώνα της Κύπρου, το τέλος του οποίου βρήκε όλους στην Εθνική με ανάμικτα αισθήματα. Από τη μια υπάρχει η απογοήτευση αφού μέχρι και 5’ πριν το τέλος το αποτέλεσμα ήταν ρευστό και η Κύπρος ήταν σε τροχιά νίκης, από την άλλη φυσικά υπάρχει η ικανοποίηση της πολύ καλής εμφάνισης, που επιτρέπει σε όλους να έχουν το κεφάλι ψηλά. Να πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Ανύπαρκτες άμυνες
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο Εθνικές έδωσαν ένα πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιγνίδι και αυτό που είχαν περισσότερο στο μυαλό ήταν η επίθεση και όχι η άμυνα. Η Εθνική μας σε αυτό το διάστημα πέτυχε αλλά και δέχτηκε εύκολα γκολ, με τους Μάριο Ευσταθιάδη και Μπαλογιάνη να δίνουν προσωπικό ρεσιτάλ αφού έχοντας πετύχει από 3 γκολ έκαστος, στο 8΄το σκορ ήταν ήδη στο ισόπαλο 5-5. Η διαφορά έμεινε κοντά σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου (19’ 9-11) με την Ελλάδα να έχει τον πρώτο λόγο στο σκορ και την Εθνική μας να χάνει ευκαιρίες για να φέρει το παιγνίδι στα ίσα με τρία χαμένα τετ α τετ ( 1 με Ευσταθιάδη, 2 με Χρυσάνθου) γεγονός που την έστειλε στα αποδυτήρια όντας στο -2 (15-17).
Η μεγάλη ανατροπή
Στην επανάληψη η Κύπρος παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη στην άμυνα. Ο Νούγκοβιτς έκανε καλές αποκρούσεις, ο Γιώργος Παπακυπριανού (τελικά, όπως και ο Χρ. Ταρτίος συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή) είχε φοβερή ροή και με 5 απανωτά γκολ έδωσε την ευκαιρία στην Εθνική μας να κάνει την ανατροπή καθώς στο 5’ το σκορ ήταν 19-18. Στο επόμενο πεντάλεπτο, χάσαμε το παιγνίδι αφού ενώ πήραμε το σκορ στο 21-18, χάσαμε απίστευτα ξεκάθαρες ευκαιρίες σε κόντρα επιθέσεις για να ανοίξουμε περισσότερο την ψαλίδα. Η Κύπρος κράτησε τη διαφορά μέχρι τα μέσα της επανάληψης (15’ 23-21) ενώ στο 18’, με δύο απανωτά πέναλτι του Τζίμουρτου, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 23-23. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αυτό που μέτρησε ήταν η εμπειρία και η ποιότητα των Ελλήνων διεθνών που με περισσότερες δυνάμεις και με αιφνιδιασμούς κατάφεραν 4’ πριν το τέλος (25-29) να πάρουν … ανάσες, μιας και δύσκολα θα έχαναν αυτό το παιγνίδι. Παρά την αρνητική εξέλιξη η Κύπρος συνέχισε να παλεύει και κατάφερε μέχρι το τελικό σφύριγμα να κατεβάσει την τελική διαφορά στο -3, 27-30.

«Δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από την προσπάθεια των παικτών μας –είπε στο τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός Γιάννης Αρβανίτης. Σε μια ήττα δεν μπορείς να δηλώνεις ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, όμως είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση της Εθνικής. Αυτή είναι η ομάδα που κτίσαμε τα τελευταία χρόνια και η οποία είναι σε θέση να παλεύει όλα τα παιγνίδια και να κοιτάζει στα μάτια κάθε μεγάλο αντίπαλο. Αν θεωρήσουμε ότι το κακό δεύτερο ημίχρονο που κάναμε στη Θεσσαλονίκη ήταν μια κακή παρένθεση, εμείς αυτό που θα προσπαθήσουμε να κάνουμε είναι να μην επαναληφθούν τέτοια κενά διαστήματα και οι διεθνείς μας να είναι συγκεντρωμένοι σε όλο το διάστημα του αγώνα. Έχουμε κάνει βήματα προς τα εμπρός στην αμυντική λειτουργία, δεν μπορώ όμως να δεχτώ τον τρόπο με τον οποίο χάνουμε τόσο εύκολα ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Εκτιμώντας την πορεία μας στον όμιλο, αυτό που θα κρατήσουμε είναι τα δύο πολύ καλά παιγνίδια που κάναμε με τη Βοσνία εκτός έδρας και την Ελλάδα εντός, ενώ θα δουλέψουμε για να διορθώσουμε τα κακώς έχοντα στα δύο παιγνίδια που χάσαμε με βαρύ σκορ. Εύχομαι στην Εθνική Ελλάδας καλή επιτυχία στους αγώνες με τη Βοσνία».
ΚΥΠΡΟΣ: Νούγκοβιτς, Χρ. Οικονόμου, Μ. Ευσταθιάδης 6, Ι. Αργυρού 1, Β. Δημοσθένους 4, Κ. Σσοφοκλέους 1, Γ. Νικηφόρου 1, Ν. Μιχαηλίδης 1, Γ. Παπακυπριανού 10, Χρ. Χρυσάνθου 1, Ε. Κώστα, Χρ. Ταρτίος, Κ. Κωνσταντίνου, Α. Γεωργίου 2, Γ. Στυλιανού, Ξ. Κυπριανού.
ΕΛΛΑΔΑ: Τσιλιμπούρης, Γεωργιάδης, Τζίμουρτος 9, Μαστορογιάνης 2, Ρηγανάς 1, Μεγαλοοικονόμου 2, Μπαλογιάνης 4, Παπαδόπουλος 3, Ανανιάδης, Αλβανός 3, Σαμαράς, Μάλιος, Ευαγγελίδης 3, Ζαραβίνας 3, Πετρίδης, Τσάτσος.
Η συνέχεια
Για την Κύπρο ο αγώνας αυτός ήταν ο τελευταίος στον 6ο προκριματικό όμιλο. Για την Ελλάδα όμως υπάρχει και συνέχεια. Θα αντιμετωπίσει σε διάστημα λίγων ημερών δύο φορές τη Βοσνία, την ερχόμενη Τετάρτη εκτός έδρας και την ερχόμενη Κυριακή στο κλειστό της Μίκρας. Μέσα από αυτά τα παιγνίδια θα ξεκαθαρίσει και η πρωτιά του ομίλου, φυσικά και η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης που θα γίνουν τον ερχόμενο Ιούνιο. Ευχόμαστε στην Ελλάδα καλή επιτυχία.