Δούλεψε η έδρα των φαβορί

ΣΠΕ Στροβόλου – Παρνασσός 35-13
Το παιγνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο ο Παρνασσός είχε δυνάμεις, κράτησε στην άμυνα κι έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα του Στροβόλου δυσκόλεψε την ΣΠΕ, η οποία ωστόσο με καλύτερες επιθετικές επιλογές κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 12-9. Στην επανάληψη όμως η ομάδα της Συνεργατικής δεν … παιζόταν, αφού με εκπληκτική άμυνα (δέχτηκε μόλις 4 γκολ στα 30 λεπτά!) άρχισε να απομακρύνεται στο σκορ, να επιβάλλει το ρυθμό της και να κλείσει τη διαφορά στο +22 (35-13) με αποτέλεσμα ο εκτός έδρας επαναληπτικός να έχει πλέον τυπική διαδικασία.
Σκόραραν για την ΣΠΕ οι Πελεσέλας 7, Παπακυπριανού 9, Μ. Τσεριώτης 6, Β. Δημοσθένους 4, Χ. Γεωργίου 4, Χρ. Ταρτίος 4 και Σ. Ζωγράφου 1, ενώ για τον Παρνασσό οι Ιωάννου 3, Κακουρής 2, Παταϊσιας 2, Αχιλλέως 1, Πέτρου 1, Ιωάννου 1 και Γεωργίου 1.

Κεντρική Ασφ. Λατσιά – ΕΝ Αγ. Αθανασίου 34-26
Νίκησε κι έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην τετράδα του κυπέλλου η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά. Απέναντι σε μια Ένωση που ήρθε στη Λευκωσία με αρκετές απουσίες (απουσίαζαν αρκετοί κοινοτικοί, στη θέση τους νεαρά παιδιά που αποκτήθηκαν από τον Απόλλωνα, που ανέστειλε τη δραστηριότητα του) η ομάδα του Κώστα Κατσαρή δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Καλύτερη, είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 19-13 και στο τέλος πήρε τη νίκη με 34-26, που της δίνει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει επαναληπτικού.
Σκόραραν για την ομάδα των Λατσιών οι Π. Ιωάννου 6, Χρ. Βλαδιμήρου 6, Νέιλορ 5, Α. Χρυσάνθου 5, Ειρηνάκης 4, Κ. Χατζηεφραίμ 3, Μ. Μεταξά 2, Βορκάς 2, Μ. Μηνά 1 και για την ΕΝ Αγίου Αθανασίου οι Στ. Στεφάνου 10, Δ. Γεωργίου 5, Τσιομπαντσίσκι 5, Ε. Μηνά 2, Σίπριαν 2 και Μάντσικ 2.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Κουρ. Προοδευτικός 40-20
Ξέγνοιασε από τον πρώτο αγώνα το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, που στην έδρα του νίκησε τον Κουρούσιη Προοδευτικό με 40-20 και στην ουσία καθάρισε την πρόκριση από το πρώτο παιγνίδι. Παρά τις σημαντικές του απουσίες το Ευρωπαϊκό δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην ομάδα της Πάφου. Νωρίς στο ξεκίνημα κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του, να προηγηθεί στο ημίχρονο με 20-9 και στην επανάληψη, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, σφράγισε με επιβλητικό τρόπο την υπεροχή του.
Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Μ. Πελαγία 6, Α. Μαρκίδης 6, Ε. Κώστα 5 και Νοβάκοφ 4, ενώ από τον Προοδευτικό καλύτεροι οι Χ. Σοφοκλέους 8, Μ. Μιχαήλ 4, Τ. Σαββίδης 3 και Δ. Δημητρίου 3.