Βγήκε το καρέ των ημιτελικών

ΕΝ ΣΠΕ Στρ. – Μαυρομάτης 21-21
Η νίκη (23-20) που πέτυχε στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα έμελλε τελικά να ήταν καθοριστική για την ομάδα της ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου αφού στην έδρα της, μπορεί να μην κατάφερε να πετύχει δεύτερη νίκη σε βάρος του Μαυρομάτη, κατάφερε όμως να μην χάσει και με το ισόπαλο 21-21 του επαναληπτικού σφράγισε το εισιτήριο για την τετράδα του κυπέλλου. Η επιτυχία αυτή, δεν ήρθε με καθόλου εύκολο τρόπο για την Ένωση η οποία στο πιο αμφίρροπο παιγνίδι της φάσης, στον προχθεσινό επαναληπτικό είχε μια πολύ δύσκολη αποστολή αφού ο Μαυρομάτης «κτύπησε ρέστα» με στόχο την ανατροπή των σε βάρος του δεδομένων. Η ομάδα του Αγίου Παύλου, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε το προβάδισμα στο σκορ, όμως λίγο πριν τη λήξη η Ένωση, με πολύ καλή άμυνα κι αιφνιδιασμούς κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φύγει για τα αποδυτήρια προηγούμενη με 11-10. Στην επανάληψη οι δύο αντίπαλες έδωσαν περισσότερη βαρύτητα στις άμυνες και με κύριο χαρακτηριστικό τη δύναμη, το σκορ κύλησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια τέρμα με τέρμα, για να κλείσουν το τελικό σκορ στο ισόπαλο 21-21, που χάρισε χαμόγελα στους γηπεδούχους.

Τα τέρματα της Ένωσης πέτυχαν οι Γιωργαλλής 1, Χαραλάμπους 4, Βορκάς 6, Ιωάννου 6, Λεοντίου 1 και Μπόσιτς 3, ενώ για τον Μαυρομάτη σκόραραν οι Νικολάου 1, Φτερακίδης 4, Χατζηεφραίμ 8, Προκοπίου 2, Κόπσιακ 5 και Μ. Χριστοδούλου 1.

Παρνασσός – ΣΠΕ Στροβ. 25-39
Το παιγνίδι έγινε απλά για να … γίνει καθώς μετά το 35-13 του πρώτου αγώνα η ΣΠΕ Στροβόλου δεν ήταν μόνο με το ένα, αλλά και με τα δύο … πόδια στα ημιτελικά. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Συνεργατικής αντιμετώπισε τον επαναληπτικό με την ίδια σοβαρότητα και αφού στο ημίχρονο προηγήθηκε με 10-23, πήρε τη νίκη με 25-39 και πέρασε στα ημιτελικά με δεύτερη επιτυχία σε βάρος του Παρνασσού.
Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Π. Πελασέλας 8, Β. Δημοσθένους 6, Χρ. Χρυσάνθου 4, Χρ. Ταρτίος 4, Γ. Παπακυπριανού 4 και Μ. Τσεριώτης 4, ενώ από τον Παρνασσό καλύτεροι οι Ι. Ιωάννου 7, Κ. Παταίσιας 7, Κούπερ 4, Παπατρύφωνος 2 και Μ. Κακουρή 2.

Κουρούσιη Προοδευτικός –Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο 23-35
Χαλαρά ξεκίνησε τον επαναληπτικό της Πάφου το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού το +20 από τη νίκη (40-20) του πρώτου αγώνα έφερε στους παίκτες του Ανδρέου τον εφησυχασμό. Οι παίκτες του Προοδευτικού, όμως, εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την κατάσταση κι έφεραν το Ευρωπαϊκό (που ξεκίνησε με παίκτες του πάγκου) σε δύσκολη θέση, καθώς στο άκουσμα της κόρνας το σκορ ήταν 13-12 για τους γηπεδούχους! Βέβαια, δεν τέθηκε θέμα ανατροπής των δεδομένων, για την ομάδα του Πανεπιστημίου ήταν όμως θέμα γοήτρου η δεύτερη νίκη, την οποία κυνήγησε και πήρε στην επανάληψη, με σχετικά εύκολο τρόπο μάλιστα. Το τελικό 23-35 αποκατέστησε την τάξη και το Ευρωπαϊκό σφράγισε χωρίς απρόοπτα το εισιτήριο της τετράδας.

Καλύτεροι από τη γηπεδούχο οι Τ. Σαββίδης 5, Δίπλαρος 4, Ραμί 3 και Α. Θεοφάνους 5, ενώ από το Ευρωπαϊκό καλύτεροι οι Μ. Πελαγία 8, Θεοδώρου 4, Νοβάκοφ 4, Ε. Κώστα 3, Βούκας 3, Μαρκίδης 3 και Κ. Αντωνιάδης 3.

ΕΝ Αγίου Αθανασίου – Κ.Α. Λατσιά 22-18
Το τέλος του επαναληπτικού προημιτελικού στη Λεμεσό βρήκε και τις δύο ομάδες να φεύγουν με … χαμόγελο από το γήπεδο. Η μεν Ένωση Αγίου Αθανασίου επειδή κατάφερε να γευτεί τη χαρά της (άτυπης, έστω) νίκης, αλλά και την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά η οποία παρά την ήττα με 22-18 πήρε τελικά το εισιτήριο για την τετράδα αφού στον πρώτο εντός έδρας αγώνα είχε νικήσει με 34-26.

Και αυτό το παιγνίδι είχε ουσιαστικά τυπική διαδικασία. Το +8 του πρώτου αγώνα έδινε ένα σοβαρό προβάδισμα στα Λατσιά, που έδωσαν ένα τέλος στην υπόθεση πρόκριση μετά που κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 9-11. Μετά από αυτή την εξέλιξη, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έσβησαν τις μηχανές (ο Κώστας Κατσαρής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όσους παίκτες πήρε μαζί του) με αποτέλεσμα η ομάδα της Ένωσης να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει την άτυπη νίκη με 22-18.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Τσιορπιζόβσκι 7, Αναστασίου 4, Στεφάνου 4 και Μπακόν 4, ενώ από τα Λατσιά καλύτεροι οι Π. Ιωάννου 5, Κ. Χατζηεφραίμ 4 και Α. Χρυσάνθου 4.
*Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα γίνουν μετά το τέλος του πρωταθλήματος.