Στην σύγκρουση των … Αγίων, νικητής ο Παύλος!

Ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου είναι η ομάδα που συμπλήρωσε το καρέ της φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών. Στην τελευταία αγωνιστική (14η) της κανονικής περιόδου η ομάδα του Αγίου Παύλου νίκησε εκτός έδρας την ΕΝ Αγίου Αθανασίου και πέρασε στην 4η θέση, ενώ η ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου – που έχασε στην έδρα της από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου περιορίστηκε τελικά στην 5η θέση. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Παρνασσός Στροβόλου παρά την ήττα που δέχτηκε από την ΣΠΕ Στροβόλου, ενώ με νίκη σε βάρος της Κεντρικής Λατσιά ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην α΄ φάση του πρωταθλήματος και ο Κουρούσιη Προοδευτικός.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Παρνασσός – ΣΠΕ Στροβόλου 15-38
Κουρ. Προοδευτικός – Κ. Α. Λατσιά 30-15
Ε.Ν. ΣΠΕ Στρ. – Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου 27-36
Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Μαυρομάτης 26-30
Βάση της βαθμολογίας, ΣΠΕ, Ευρωπαϊκό, Παρνασσός και Μαυρομάτης θα συνεχίσουν την προσπάθεια στον όμιλο των πλέι οφ και οι ομάδες, ΕΝ ΣΠΕ, Προοδευτικός, Λατσιά και ΕΝ Αγίου Αθανασίου στον όμιλο των πλέι άουτ.

Τα ζευγάρια της επόμενης φάσης έχουν ως εξής:
Θέσεις 1-4
ΣΠΕ Στροβόλου – Μαυρομάτης (2-0 νίκες)
Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου – Παρνασσός Στροβ. (2-0 νίκες)

Θέσεις 5-8
ΕΝ ΣΠΕ Στρ. – ΕΝ Αγίου Αθανασίου (2-0 νίκες)
Προοδευτικός – Λατσιά (1-0 νίκες)
Στην επόμενη φάση θα προκριθούν οι ομάδες που θα συμπληρώσουν πρώτες 3 νίκες.
Σε όλους τους αγώνες της 2ης φάσης θα πρέπει να υπάρξει νικητής και σε περίπτωση που στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα αυτός είναι ισόπαλος τότε θα προστίθενται 10 λεπτά (2×5) παράταση και αν ο αγώνας εξακολουθεί να είναι ισόπαλος τότε ο νικητής του αγώνα θα αναδεικνύεται στη διαδικασία των πέναλτι.