Βγήκε το πρώτο εισιτήριο

Το πρώτο εισιτήριο της τελικής φάσης του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών εξασφάλισε απόψε η ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Στον πρώτο ημιτελικό της φάσης των πλέι οφ νίκησε στην έδρα του τον Παρνασσό Στροβόλου με 40-17 κι έκανε το 3-0 στις νίκες. Πλέον, προετοιμάζεται πυρετωδώς για τους αγώνες της τελικής φάσης με αντίπαλο την ΣΠΕ Στροβόλου, όπου θα έχει τη δύσκολη αποστολή της ανατροπής των σε βάρος του δεδομένων.

Στο ψεσινό παιγνίδι το Ευρωπαϊκό δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Στο πρώτο ημίχρονο ο προπονητής της ομάδας Αντρέας Ανδρέου επέλεξε να χρησιμοποιήσει μόνο νεαρούς χειροσφαιριστές, γι αυτό και ο Παρνασσός βρήκε την ευκαιρία να «κοντράρει» σε κάποιο βαθμό το παιγνίδι (18-12 σκορ ημιχρόνου). Στην επανάληψη όμως οπόταν και αγωνίστηκαν οι βασικοί, το παιγνίδι εξελίχτηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Ευσταθιάδης 7, Θ. Τσίβικος 5, Χρ. Αργυρού 5 και Γ. Στυλιανού 5, ενώ από τον Παρνασσό ξεχώρισαν οι Α. Αχιλλέως 4, Μ. Κακουρή 3 και Α. Κρούπερ 3.

ΣΠΕ Στροβόλου – Μαυρομάτης
Στον άλλο ημιτελικό η ΣΠΕ Στροβόλου αντιμετωπίζει απόψε Παρασκευή (6:00 μ.μ., Λύκειο Στροβόλου) τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου και με νίκη, εξασφαλίζει με τη σειρά της το άλλο εισιτήριο της τελικής φάσης. Ως γνωστό η ΣΠΕ προηγείται του Παρνασσού 2-0 νίκες (από την κανονική περίοδο) και το όριο πρόκρισης στον τελικό είναι οι 3 νίκες.

Διαιτητές του αγώνα οι Χρ. Θεοφάνους – Γ. Ιωάννου. Στη γραμματεία οι Α. Μανέντζου – Σκ. Αντρέου.