Ξέγνοιασε η ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου

Παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο έχανε με 13-14, η ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου κατάφερε τελικά να νικήσει την ΕΝ Αγίου Αθανασίου με 26-24 και να ξεγνοιάσει, αφού έκανε το 3-0 στις νίκες και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση των πλέι άουτ. Πλέον η Ένωση περιμένει τη νικήτρια του ζευγαριού Προοδευτικός – Λατσιά (προηγείται και των δύο ομάδων 2-0 στις νίκες) για να διεκδικήσει την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη του πίνακα.

Σκόραραν για την Ένωση οι Μπόσικς 7, Α. Ιωάννου 5, Βορκάς 3, Γιωργαλλής 2, Λαζάρου 2, Γ. Χριστοδούλου 2, Σταυρινίδης 2, Π. Αντωνίου 1, Σωτηρίου 1 και Ιακώβου 1, ενώ για την ΕΝΑ σκόραραν οι Ίχα 7, Βούκελιτς 6, Ιονάτ 3, Μανσίπ 4, Αναστασίου 2 και Μπόρτε 2.

Κουρούσιη Προοδευτικός – Κ.Α. Λατσιά 35-22
Σημαντικό πλεονέκτημα στην προσπάθεια για πρόκριση στην επόμενη φάση του ομίλου της διαβάθμισης έκανε η ομάδα του Κουρούσιη Προοδευτικού αφού νίκησε στην έδρα της την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά με 35-22, έκανε το 2-0 στις νίκες και πλέον χρειάζεται άλλη μια επιτυχία για να πετύχει το στόχο της.

Στο παιγνίδι της Πάφου η γηπεδούχος δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στην προσπάθεια για τη νίκη. Έχοντας από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 15-10 και απ’ εκεί και πέρα, με περισσότερες δυνάμεις αλλά και επιλογές στην επανάληψη, έκλεισε το σκορ στο +13 (35-22).

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Σοφοκλέους 6, Δίπλαρος 4, Χριστοφή 4, Α. Χριστοδούλου 4 και Δ. Δημητρίου 4, ενώ από τα Λατσιά καλύτεροι οι Χρ. Βλαδιμήρου 7, Ειρινάκης 4, Βορκάς 3 και Μηνά 3.